لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۰۷

پاپ خواستار تشکیل کشور مستقل فلسطینی شد


پاپ بندیکت شانزدهم بار دیگر بر تعهد خود به یک «سرزمین فلسطینی مستقل و حاکم بر خود» تاکید گذاشته و از اسراییل خواست به محاصره نوار غزه پایان دهد.

پاپ این موضوع را روز چهارشنبه در سخنانی در شهر بیت اللحم در کرانه غربی عنوان کرد. این نخستین بار است که او به عنوان رهبر کلیسای کاتولیک رم از سرزمین فلسطینی دیدن می کند.

پاپ با محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی، ملاقات کرد و «همدردی عمیق» خود را با فلسطینی هایی که در جریان هجوم نظامی اسراییل در اوایل سال جاری صدمه دیدند و عزیزانشان را از دست دادند، ابراز داشت.

رهبر کاتولیک های جهان برای سفری یک هفته ای، با هدف پیشبرد هماهنگی در میان ادیان وحدانی اصلی – یهودیت، مسحیت و اسلام – به خاورمیانه رفته است. او روز چهارشنه مراسم دعا و نیایش جمعی را در بیت اللحم، محلی که به روایت انجیل عیسی مسیح در آن متولد شد، برگزار کرد.

اما حمایت پاپ از تاسیس یک کشور فلسطینی او را با دولت جدید اسراییل، که هنوز نظریه یک حکومت جداگانه فلسطینی را تایید نکرده، در تقابل قراد داده است.

اسراییل، علی رغم درخواست های پاپ و دیگران برای گشودن مرز غزه، آن را همچنان بسته نگاهداشته است. دولت می گوید رهبری حماس در غزه قادر نیست یا نمی خواهد ستیزه گران را از حملات راکتی به شمال اسراییل متوقف سازد.

گروه های طرفدار حقوق بشر و امدادگر سازمان ملل متحد، می گویند اهالی غزه برای بازسازی مناطق خود بشدت به تجهیزات و مواد ساختمانی نیاز دارند.

XS
SM
MD
LG