لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۲

۵۰ نفر در حمله به بیمارستانی در سری لانکا کشته شدند


مسئولان پزشکی در منطقه جنگی در شمال سری لانکا می گویند در برخورد گلوله های توپ به تنها بیمارستان منطقه دست کم ۵۰ تن کشته شده اند. کمیته بین المللی صلیب سرخ می گوید یکی از کارمندان این مرکز و مادر او در گلوله باران روز چهارشنبه کشته شدند. این کمیته اما مسئول حمله را مشخص نمی کند.

ده ها هزار نفر در منطقه جنگی که روز به روز کوچکتر می شود به دام افتاده اند، در آنجا دولت می گوید سربازان شورشیان را در کوشش برای تار و مار کردن آنها محاصره کرده اند.

صلیب سرخ پس از آن که نبرد سنگین کشتی امداد آنها را روز سه شنبه ناچار ساخت بازگردد، به کوشش دیگری برای نجات مجروحین دست زده است. یک سخنگوی صلیب سرخ در کلمبو به صدای آمریکا گفت قایق های ماهیگیری کوچک تنها راه تحویل غذا و انتقال مجروحین و بیمارستان به کشتی هستند.

سازمان نظارت بر حقوق بشر می گوید تصویرهای ماهواره ای و گزارش های شاهدان با ادعاهای دولت سری لانکا که ارتش در مناطق پرجمیعت دیگر از سلاح های سنگین استفاده نمی کند مغایرت دارد.

در این میان، هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا و دیوید میلیباند وزیر امور خارجه بریتانیا از ارتش سری لانکا و شورشیان خواسته اند با صلیب سرخ همکاری کنند.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز می گوید ایالات متحده برای متوقف ساختن جنگ و ترتیب دادن رساندن کمک به بیش از ۱۰۰ هزار نفر که از ماه گذشته از منطقه مناقشه گریخته اند، کار می کند.

XS
SM
MD
LG