لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۱

شب شعر و موسیقی  در کاخ سفید  با حضور پرزیدنت اوباما و بانوی اول


برای رئیس جمهوری که در حال حاضر با مسائل و بحران های سیاسی و اقتصادی گوناگون روبروست، اختصاص دادن یک ساعت به تماشای اجرای برنامه ای به منظور پیشبرد هنرها بر این مفهوم تاکید دارد که هنر در ایالات متحده آمریکا، از پشتیبانی خاص کاخ سفید برخوردارند.

در برنامه ای که سه شنبه شب تحت عنوان « شب شعر، موسیقی و کلام » در یکی از تالارهای شرقی کاخ سفید اجرا شد، بیش از ۱۰ هنرمند، شاعر، نویسنده و نوازنده از جمله جیمز ارل جونزبازیگر، و اسپرانزا اسپالدینگ نوازنده مستعد ویولن سل به اجرای برنامه در مقابل خانواده اول آمریکا و ده ها دانشجو از دانشگاه های اطراف شهر واشنگتن پرداختند.

این نخستین برنامه از سری برنامه های فرهنگی و هنری است که دولت جدید تحت رهبری باراک اوباما در نظر دارد از طریق آن ارتباطی بین کاخ سفید و هنرمندان برقرار کند.

پرزیدنت باراک اوباما در آغاز این برنامه گفت:« ما امشب در این محل جمع شده ایم تا اهمیت هنر و هنرمند را در میان ملت ودر تاریخ این مملکت به نمایش بگذاریم. هنر تنها وسیله ای است که می تواند حتی برای چند لحظه کوتاه ما را از وقایع زندگی روزمره دورسازد.»

پس از این سخنان رئیس جمهور، میشل اوباما ، بانوی اول آمریکا نیز در نطق کوتاهی از حاضران خواست تا اوقات خوشی را بگذرانند:« این کاری است که من از روز اول تصمیم به انجام آن داشتم. این که درهای کاخ سفید را باز بگذارم و آن را تبدیل به خانه ای برای همه مردم کنم.»

در حالی که نوای موسیقی جاز از بخش شرقی محل سکونت رئیس جمهور آمریکا و خانواده او بر می خواست ، این برنامه تماما و به صورت زنده از سایت اینترنتی کاخ سفید نیز پخش می شد.

بین قطعات موسیقی هر یک از هنرمندان اشعار و قطعات ادبی می خواندند که هرکدام به مدتی بین سه تا پنج دقیقه به طول می انجامید.

یکی از بهترین بخش های این برنامه اجرای تکنفره ای از بخشی از نمایشنامه « اتللو» اثر ویلیام شکسپیر توسط جیمز ارل جونز، بازیگر آفریقایی تبار و قدیمی تئاتر و سینمای آمریکا بود. این بخش ماجرای ادای شهادت سناتوری در دادگاه ونیز بود که جونز آن را از حافظه دکلمه کرده و روی بخش های شادی بخش و روح افزای آن تکیه بیشتری می کرد.

رئیس جمهور، بانوی اول و دو دختر آن ها ساشا و مالیا در طول این برنامه در محل حضور داشتند و در پایان به همراه شرکت کنندگان دیگر برپا خواستند و هنرمندان و مجریان را تشویق کردند.

اجرای برنامه های عمومی فرهنگی در کاخ سفید امر تازه ای نیست اما پخش زنده آن به طور مستقیم را می توان یک حرکت فرهنگی تازه خواند که اوباما مبتکر آن بوده است. به صمیمیتی که در این کار وجود دارد، می توان به چشم یک ابزار سیاسی نیرومند در ایجاد ارتباط میان رئیس جمهور و مردم این کشور نیز نگاه کرد.

باراک و میشل اوباما پس از پایان برنامه با یکایک هنرمندان دست دادند و رئیس جمهور آمریکا مدتی را نیز به گفتگو با این هنرمندان و شرکت کنندگان دیگر گذراند.

XS
SM
MD
LG