لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۱

ارتش آمریکا طالبان را به استفاده از فسفر سفید در افغانستان متهم کرد


مقامات در افغانستان می گویند ۱۱ بمب گذار انتحاری به ساختمان های دولتی در شهر خوست حمله کردند و دست کم ۹ تن را در انفجارها و تیراندازی هایی که متعاقبا در گرفت کشتند.

حمله، که در آن ۱۶ نفر نیز مجروح شدند، بامداد سه شنبه و زمانی آغاز شد که مهاجمان به دفتر فرماندار و یک ساختمان شهرداری حمله کردند و چندین نفر را به گروگان گرفتند.

مقامات می گویند نیروهای آمریکا و افغان سپس به ساختمان هجوم بردند، سه شورشی را کشتند و گروگانها را بی آنکه آسیب به آنها رسیده باشد نجات دادند.

طالبان مسئولیت حملات را بر عهده گرفته اند و می گویند ۳۰ مهاجم، شامل بمب گذاران انتحاری را برای حمله به شهر اعزام کردند. یک پایگاه نظامی برزگ آمریکا در خوست قرار دارد.

در خبری دیگر، ارتش آمریکا طالبان را متهم کرده است که در حملات در شرق افغانستان از فسفر سفید استفاده کرده اند. ارتش آمریکا روز دوشنبه اسناد محرمانه ای را منتشر کرد که نشان می دهد در ۳۸ مورد ستیزه گران از فسفر سفید استفاده کردند، یا سلاح های دارای این ماده در انبارها پیدا شده است. نیروی زیر فرمان نانو در افغانستان اطلاعاتی در باره شش مورد دیگر ارائه داده است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نیز در این باره که آیا در نبرد هفته گذشته بین نیروهای آمریکایی و طالبان در ایالت فراه فسفر سفید بکار رفت یا نه تحقیق می کند. در آن نبرد تعدادی غیر نظامی کشته شدند.

XS
SM
MD
LG