لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۶

سازمان ملل: ۵۰۰ هزار پاکستانی دیگر برای فرار از جنگ خانه های خود را ترک کردند


همزمان با ادامه خشونت در پاکستان و عملیات نیروهای دولتی علیه ستیزه گران طالبان در دره سوات، یک هواپیمای مظنون بدون سرنشین آمریکایی به منطقه ای مسکونی در جنوب وزیرستان آتش گشود که در نتیجه آن هشت شبه نظامی کشته شدند.

بری نیوهاوس گزارشگر صدای آمریکا از اسلام آباد گزارش می دهد:

ارتش پاکستان می گوید نیروهای این کشور روز گذشته ۵۱ شبه نظامی دیگر را کشتند و به این ترتیب شمار کشته شدگان طالبان به ۷۵۱ تن می رسید. به گفته ارتش پاکستان در این درگیری ها ۲۹ سرباز نیز کشته و ۷۷ تن دیگر مجروح شده اند. ارتش پاکستان درباره شمار بالای قربانیان طالبان شاهدی ارائه نداده است و از سویی مسئولان شمار غیرنظامیان کشته شده در این عملیات را مشخص نکرده اند.

سرهنگ اطهر عباس سخنگوی ارتش پاکستان به خبرنگاران در اسلام آباد گفت تا کنون ارتش برای کاهش کشته شدن غیرنظامیان بر استفاده از آتش توپخانه سنگین بر مناطق دورافتاده تر تمرکز کرده است. او می گوید: «تا وقتی که پیش بینی می کنیم میتوان غیرنظامیان بیشتری را از شهرها خارج کرد، عملیات وارد جنگ درون شهری نمی شود. زیرا حمله به منطقه مسکونی علیه شبه نظامیان، در جایی که مردم عادی نیز ساکن آنجا هستند، غیر منطقی است.» به نظر آقای عباس ارتش پاکستان به همین دلیل و برای این که بگذارد مردم از منطقه فرار کنند روزانه چندین ساعت مقررات منع رفت و آمد را لغو می کند.

سازمان ملل می گوید اسامی بیش از ۵۰۰ هزار تن که برای فرار از جنگ شهرها را ترک کرده اند، به ثبت رسیده است. اکثریت آنان اکنون در اردوگاه های موقت با خانواده یا دوستانشان زندگی می کنند.

ورود آنان به اردوگاهها، شمار کل آوارگان در شمال غربی پاکستان را به یک میلیون نفر می رساند. مسئولان سازمان ملل می گویند حفاظت از غیر نظامیان وظیفه و چالشی سنگین برای دولت و گروه های امدادرسان به شمار می رود.

حمله اخیر نیروهای نظامی دولتی علیه شورشیان مقیم دره سوات برعکس موارد قبلی حمایت عمومی و سیاسی گسترده ای را به خود جلب کرد. مسئولان آمریکایی پس از ماه ها انتقاد از قرارداد صلح دولت پاکستان با شبه نظامیان، از حمله نظامی دولت علیه طالبان استقبال کرده است.

محمود شاه تحلیلگر مسائل امنیتی پاکستان به صدای آمریکا می گوید این عمیلات خلاء اطمینان میان آمریکا و پاکستان را تا حدی از بین برده است. اما او می گوید حملات هوایی نظیر مورد اخیر در روز سه شنبه در وزیرستان جنوبی نشان میدهد که برخی موارد اختلاف همچنان باقی است. در هفته های اخیر رسانه های خبری آمریکایی گزارش داده اند که مسئولان این کشور همچنان معتقدند که تاکتیک دولت پاکستان در مواجهه با ستیزه گران در ازبین بردن رهبران طالبان که در مناطق دورافتاده و غیرقابل دسترس پنهان شده اند، بسیار موثر عمل کرده است.

محمود شاه می گوید کشته شدن هشت الی ده تن از رهبران طالبان در این عملیات، ارزش آسیب رساندن به افکار عمومی را ندارد. او می گوید میزان آسیب وارده و آوارگی مردم در کشور همان چیزی است که مقامات آمریکایی آن را درک نمی کنند.

آمریکا علی رغم مخالفت مردم پاکستان شمار حملات هواپیماهای مظنون بدون سرنشین خود را در پاکستان در سال اخیر افزایش داده است.

XS
SM
MD
LG