لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۰۵

۴۵ تن در حمله به بیمارستانی در سری لانکا کشته شدند


پزشک ارشد دولت سری لانکا در منطقه جنگی شمال کشور می گوید در اصابت یک خمپاره به تنها تاسیسات پزشکی باقیمانده در آنجا در روز سه شنبه، دست کم ۴۵ نفر کشته شدند.

شورشیان تامیل نیروهای دولتی را مسئول حمله می دانند و می گویند ارتش نیز چند روز قبل بیمارستان را گلوله باران کرده بود. ارتش سری لانکا استفاده از تسلیحات سنگین را تکذیب می کند، و شورشیان را متهم کرده است که مردم خود را گلوله باران می کنند تا حمایت و همدردی بین المللی از آتش بس را به دست آورند.

در این میان، ارتش روز سه شنبه گفت سربازان بیشتر پیشرفت کرده اند، و ببرهای تامیل از هر طرف در محاصره قرار گرفته اند. در یک اطلاعیه نظامی گفته می شود در نبردهای شبانه ۲۵ شورشی کشته شدند.

تایید گزارش های ضد و نقیض درباره جنگ دشوار است، زیرا دولت ناظران مستقل را از ورود به منطقه جنگی ممنوع کرده است.

قانونگزاران مخالف عضو اتحادیه ملی تامیل می گویند آنها جلسات دولت برای بحث درباره بازسازی شمال کشور را تحریم می کنند تا آنکه دولت نشان دهد در بحث برای برقراری آتش بس صادق است و به آنها اجازه دهد با مردم در اردوگاه های آوارگان ملاقات کنند.

یک عضو اتحادیه ملی تامیل در مصاحبه ای با صدای آمریکا، ارتش سری لانکا را مسئول کشته شدن غیر نظامیان در جریان حمله سال جاری برای بازستانی شمال و زدودن شورشیان دانست و گفت ظرف پنج ماه، بیش از ۲۰ هزار تن جان سپرده اند و ۲۰ هزار نفر زخمی شده اند.

آژانس کودکان سازمان ملل متحد تاثیر مناقشه بر کودکان را محکوم کرده و از دولت سری لانکا خواسته است از خود خویشتن داری را نشان دهد و حفاظت از شهروندان را مسلم سازد.

XS
SM
MD
LG