لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۳

گزارش سیاسی: درخواست سازمان عفو بین الملل از روسیه برای رعایت حقوق بشر


پیتر فدینسکی، خبرنگار صدای آمریکا، مسکو

سازمان عفو بین الملل اعلام کرده پرزیدنت دیمیتری مدودف در اولین سال ریاست جمهوری خود برای بهبود وضعیت حقوق بشر در روسیه با شکست مواجه شده است.

سازمان عفو بین الملل در بیانیه ای که همزمان با اولین سالگرد ریاست جمهوری آقای مدودف انتشار یافته تاکید کرده است که برای بهبود وضعیت حقوق بشر در روسیه اقدامات موثری انجام نشده و در برخی موارد شرایط بدتر شده است.

عفو بین الملل در این بیانیه به موارد مورد توجه این سازمان در مورد وضعیت حقوق بشردر روسیه اشاره می کند که اندک زمانی پس از مراسم ادای سوگند ریاست جمهوری پرزیدنت مدودف در سال گذشته برای وی ارسال شده بود.

آزادی بیان و حق برگزاری تجمعات، خشونت های نژادی، شکنجه در بازداشتگاه های پلیس، حق محاکمه عادلانه و خشونت علیه زنان در خانواده از جمله مواردی ست که عفو بین الملل به آن ها اشاره کرده است.

سرگئی نیکیتین، رییس عفو بین الملل در روسیه به خبرنگار صدای آمریکا گفته است :« کرملین به این یادداشت واکنشی نشان نداده است. عفو بین الملل اطلاع دارد که دولت مدودف این مدارک را دریافت کرده زیرا در مورد چندین پرسش تکنیکی با وی تماس گرفته شده است. عفو بین الملل از دیدار ماه آوریل آقای مدودف با فعالان حقوق بشر استقبال کرده است اما این سازمان نگران اقدامات فوری و بنیادینی است که باید از سوی کرملین انجام گیرد. »

رییس جمهوری روسیه در ماه گذشته اذعان کرد فعالیت های مرتبط با حقوق بشر در کشورش به طور جدی دچار انحراف شده است.

آقای مدودف می گوید :« این وضعیت در تاریخ و بنیان های عقیدتی روسیه ریشه دارد. مسئله ساده ای که باید درک شود این است که دولت و مردمی که به مسائل حقوق بشر علاقه دارند باید مسئولیت محافظت از آن را برعهده بگیرند.»

با این وجود لو پونوماروف، فعال سرشناس حقوق بشر در روسیه از چنین محافظتی برخوردار نشد.

پونوماروف ماه گذشته ظاهراً به دلیل فعالیت هایش از سوی مهاجمان ناشناس مورد حمله و ضرب و شتم قرار گرفت.

وی به خبرنگار صدای آمریکا گفت : « من متوجه هستم که رییس جمهوری دستور این حمله را صادر نکرده است ولی آقای مدودف می توانست با متوقف کردن پلیس از آزار و اذیت فعالان حقوق بشر، قدمی بردارد.»

او ادعا می کند که این حمله توسط افرادی که از منافع خود محافظت می کنند و نمی خواهند جنایاتشان آشکار شود، صورت گرفته است.

آقای مدودف به وجود منابع مخفیانه نهاد های غیردولتی در روسیه اذعان کرده است.

فعالیت این نهادها در پی قانونی که ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری پیشین، در سال ۲۰۰۶ تصویب کرد محدود شده است.

بنا به گفته رهبران کرملین، بدون شک مشکلاتی که در واقع مقامات دولت آن ها را فعالیت های سازمان های غیر دولتی و تجاری قلمداد می کنند، تهدیدی علیه حاکمیت آن ها خواهد بود.

رییس سازمان عفو بین الملل در روسیه می گوید آقای مدودف باید حرف های خوشایند را با صدور دستور تحقیق پیرامون حمله به افرادی چون پونوماروف و یا نقض قانون از سوی نیروهای روسیه در چچن، به عمل بدل کند.

عفو بین الملل ادعا می کند آدم ربایی، شکنجه و کشتار مردم جمهوری قفقاز کماکان ادامه دارد.

نیکیتین می گوید بدون شناسایی، دستگیری، محاکمه قانونی و مجازات افرادی که در این منطقه مرتکب جنایت شده اند، عادی سازی شرایط در چچن غیر ممکن است.

آقای مدودف در اظهارات خود به ضرورت قانونمندی و اجرای قانون اشاره کرده و فرهنگ پوچ گرایی در روسیه را محکوم کرده است.

وی در همین حال به قانونی که برای رسیدگی به جنایاتی همچون تروریسم و جاسوسی بدون حضور هیات منصفه به امضای رییس جمهوری رسیده است نیز اشاره می کند.

پونوماروف این اقدام را یک نعمت آسمانی در اختیارساختارامنیتی روسیه می نامد که احتمال صدور حکم علیه مردم بی گناه را در دادگاه ها افزایش می دهد.

وی می گوید :« رییس جمهوری می گوید من وکیلم و حاکمیت قانون دراختیارمن است، اما در واقع قانونی را تصویب می کند که با اصلاحات قضایی مغایر است، و در نتیجه انتظار پیشرفت و بهبود شرایط دور از ذهن است. اصلاحات قضایی در روسیه به جای عمل به گفتار زیبا بدل شده است.»

رئیس سازمان عفو بین الملل می گوید همیشه برای بهبود وضعیت حقوق بشر در روسیه، جای امیدواری است و در غیر این صورت این سازمان این مسائل را پیگیری نخواهد کرد.

XS
SM
MD
LG