لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۲

گزارش: نظامیان و دهمین انتخابات ریاست جمهوری در ایران


سرلشکر محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، روز پنجشنبه ۱۷ اردیبهشت در حاشیه همایش بسیج سازندگی از حضور بسیج غیرنظامی در انتخابات خبر داد و گفت که با نظر آیت الله خامنه ای، بسیج نظامی از بسیج غیرنظامی جدا شده است. این سخنان با واکنش تعدادی از فعالان سیاسی، مطبوعاتی و نیز تعدادی از کاندیداهای ریاست جمهوری روبرو شد.

یکی از سوالاتی که در مورد اظهارات اخیر فرمانده سپاه مطرح شده این است که آیا بسیج بخش غیرنظامی دارد؟

محسن سازگارا، کارشناس سیاسی می گوید که اظهارات فرمانده سپاه به نوعی کلاه شرعی بر سر مساله «دخالت نظامیان و شاخه بسیج از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در انتخابات» است، زیرا تا کنون کسی نشنیده بود که فعالیت های فرهنگی بسیج از فعالیت های نظامی آن تفکیک شده باشد. آقای سازگارا سخنان سردار جعفری را یک توجیه قانونی دانست و گفت سپاه می خواهد از این طریق مانند گذشته در انتخابات دخالت کند.

مهدی کروبی، دبیر کل حزب اعتماد ملی و یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، که در انتخابات قبلی وزارت کشور را به جابجایی آرا متهم کرده بود، در زمان ثبت نام برای انتخابات ریاست جمهوری گفت: ما آمده ایم یک انتخابات آزاد بدون دخالت بسیج و نیروهای مسلح داشته باشیم.

محمد صادق جوادی حصار که در ستاد انتخاباتی مهدی کروبی فعالیت دارد، و عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی است، اعتقاد دارد که بخش هایی از بسیج مانند بسیج دانشجویی یا ادارات، بخش نظامی محسوب نمی شوند اما سابقه داشته که از آنها در فعالیت های نظامی نیز استفاده شود. محمد صادق جوادی حصار در مورد موضع حزب اعتماد ملی می گوید: «این مطلب که نیروهای فرهنگی از نظامی جدا می شوند در حقیقت یک نوع شائبه توجیه را به وجود می آورد که این بخش پیاده نظام عملیاتی در حوزه فرهنگ برای اجرای مقاصد بخش نظامی سپاه است.»

XS
SM
MD
LG