لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۲

جی لنو و اجرای برنامه های رایگان کمدی برای مردم


در حالی که پرزیدنت باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، هر روز راه های تازه ای برای بهبود وضع اقتصاد این کشور تحت عنوان «انگیزه های تازه اقتصادی» به مردم ارائه می کند، جی لنو کمدین معروف و مجری برنامه های شبانه پرتماشاگر تلویزیونی «تونایت شو» نیز دست به ابتکار تازه ای زده است و با اجرای برنامه هایی به نام «انگیزه های کمدی» در شهرهای مختلف آمریکا به طور رایگان برای مردم برنامه اجرا می کند.

نخستین برنامه «هنر برای مردم» جی لنو، یکشنبه شب گذشته در منطقه ای که با بیشترین تعداد تعطیل شرکت های عظیم و بیکاری کارگران روبرو بوده است، شهر ولمینگتون در ایالت اوهایو اجرا شد و بیش از ۴۰۰۰ نفر توانستند به مدت ۲ ساعت تمام را به خنده و تفریح و فراموشی مشکلات اقتصادی خود بگذرانند.

جان پورتریکی از شرکت کنندگان در این برنامه استند آپ کمدی رایگان می گوید: «البته جی لنو نمی تواند هیچگونه تغییری در وضعیت و شرایط اقتصادی فعلی ما بوجود بیاورد ولی حداقل به این صورت با ما همدردی می کند.اومی داند که وضعیت کنونی ما چیست و می داند که این وضعیت ممکن است از این هم بدتر شود.»

ولمینگتون شهری است با جمعیتی در حدود ۱۲۰۰۰ نفر که در سطح کشور به عنوان نمونه ای زنده و واضح از چالش های یک جامعه کوچک آمریکایی در رویارویی با بحران اقتصادی کنونی مورد توجه قرار گرفته است. در دوران انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته، هریک از نامزدهای انتخاباتی به نوعی شرایط و مشکلات این شهر را به طور نمونه مورد بحث و بررسی قرار دادند.

در اواخر سال گذشته، هنگامی که شرکت نامه رسانی راه دور «دی اچ ال» اعلام کرد که به زودی تسهیلات خود را در این شهر تعطیل خواهد کرد، بیش از ۸۰۰۰ کارگر در این محل به کار اشتغال داشتند. امروز این تعداد به ۳۵۰۰ نفر رسیده است که بنا برگفته شهردار دیوید راسک، تا پایان تابستان و بسته شدن کامل دی اچ ال نیمی دیگر از این کارگران نیز شغل خود را از دست خواهند داد.

جی لنو، پیش از این هم در شهرهای دیگر آمریکا از جمله دیترویت، شهری که لطمات غیرقابل جبرانی از بحران اقتصادی کنونی خورده است دست به اجرای برنامه های کمدی زده است. او اخیرا در مرکز «رابرتز» در شهر دیترویت یک برنامه ۷۵ دقیقه ای کمدی را به طور رایگان اجرا کرد و مورد استقبال و تشویق جمعیت قرار گرفت. او در دو برنامه جداگانه در حالی که مردم را «برادران و خواهران» خود می خواند گفت که امیدواراست بتواند با خنداندن این هموطنان خود تا حدودی باعث شادی و خوشحالی آن ها بشود.

مردمی که ساعت ها در صفوف طولانی به انتظار ایستاده بودند بودند تا وارد محل برنامه شوند به شدت تحت تاثیر این اجراها توسط جی لنو قرار گرفتند.

لورا واکر که در ماه دسامبر گذشته پس از هفت سال کار در «پارک هوایی»، جایی که او در آن به کار بسته بندی اشتغال داشت از کار بیکار شده گفت: «ما واقعا از این حسن نیت جی لنو و از این که به اینجا آمده تا برای ما بدون هرگونه چشمداشت مالی برنامه اجرا کند خوشحال و سپاسگزاریم. این عمل مثبتی است که به ما کمک می کند تا در اشرایط دشوار کنونی امیدوار باشیم و امیدوار باقی بمانیم و روحیه خود را از دست ندهیم. چرا که اگر با افسردگی و ناراحتی یک گوشه بنشینیم به جایی نمی رسیم و بهتر است تا به هرجهت به جلو حرکت کنیم.»

دن استوارت، کارگر سابق دی اچ ال و یکی دیگر از تماشاگران برنامه استند آپ کمدی جی لنو آن را یک برنامه فوق العاده خواند: «من نمی توانم تصور کنم یک نفر بتواند به خوبی جی لنو، در مدت زمانی به این طولانی، بدون توقف و یکریز حرف های خوشمزه بزند و همه را بخنداند.»

جی لنو هنگام آغاز این برنامه ها کوچکترین اشاره ای به ولمینگتون، ارقام بیکاران و مشکلات اقتصادی آن نکرد بلکه بلافاصله به جریان عادی کمدی خود پرداخت و جوک های تازه ای درباره پرزیدنت باراک اوباما، سکس، ازدواج، عالم سینما و خانواده را برای تماشاگران تعریف کرد.

او درباره بیماری تازه ای که در اصطلاح پزشکی به آن «پاهای بی قرار» می گویند شوخی کرد و گفت که در زمان کودکی مادرش اسم پاهای او را که زیر میز ناهارخوری بی محابا ریتم می گرفته «پاهای بی قرار» می خواند. او هم چنین در رابطه با سنگین شدن گوش پدر و مادر پیر خود گفت: «هر وقت به دیدن آن ها می روم انگار وارد یک کنسرت پرسروصدای یا راک اندرول شده ام.»

یک قطعه کمدی جی لنو، برای مردمی که همه چیز خود را در مدت زمانی کوتاه از دست داده اند اثرات خوبی به جای گذاشت. واکر، کارگر یکی از کارخانجات ولمینگتن می گوید: «ما خیلی چیزها را در این مدت از دست داده ایم و برای اینکه زندگی خود را بگذرانیم خیلی از چیزهایی که داشتیم را به حراج گذاشته ایم. ما مجبور شدیم وسیله حمل و نقل اسب هایمان را بفروشیم. ما جعبه ابزار شوهرم که یک تکنیسین است را هم فروختیم تا با پول آن زندگی کنیم. الان هم یک پیانو برای فروش داریم و بیمه سلامتی مان را هم از دست داده ایم.»

جی لنو در یک گفتگو در فاصله بین این برنامه ها به خبرنگاران گفت که او می داند که ولمینگتون یکی از شهرهایی است که به شدت دچار بحران اقتصادی است و این که مردم آن هیچگونه امکاناتی برای تفریح و خوشگذرانی ندارند: «من به اینجا نیامده ام که وضعیت بحرانی کنونی را برای این مردم تشریح کنم. بلکه کار من مثل فرار از واقعیت است. این مردم فرصتی پیدا می کنند که به صورتی همه چیز را به مدت یک ساعت و نیم فراموش کنند و درعوض مدتی را به خنده و شوخی بگذرانند.»

جی لنو گفت هرگاه احساس می کند که مردم در اینگونه شرایط دشوار و گاه غیرقابل تحمل به سر می برند او می کوشد تا از این طریق به آن ها کمک کند تا روحیه بهتری پیدا کنند: «من فکر می کنم برای این مردم مهم است که بدانند دیگران هم خود را در این مشکلات شریک می دانند و با آن ها احساس همدردی می کنند.»

مردمی که به تماشای جی لنو آمدند نیز از این که افکار آن ها به جای نگرانی برای آینده ای نامعلوم ، برای مدت کوتاهی روی مسایل غیرجدی و خنده آور متمرکز شده است خوشحال بودند. استوارت می گوید: «همین که فردی در مقام و جایگاه جی لنو به این شهر و در میان مردم جامعه کوچک ما بیاید خودش برای ما خیلی اهمیت دارد و به ما روحیه می دهد.»

جی لنو روز ۲۵ ماه جاری، آخرین برنامه تونایت شوی خود را با حضور چهره های سرشناس هنری اجرا خواهد کرد و پس از ۱۷ سال از شغل مجری برنامه های تونایت شو کناره گیری خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG