لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۴

هزاران نفر از سکنه دره سوات در جنگ پاکستان با ستيزه گران آواره شده اند


مقامات پاکستانی به هزاران نفر اجازه داده اند از منطقه ای در شمال غربی کشور، که صحنه جنگ سربازان دولتی با ستيزه گران طالبان است، فرار کنند.

بسياری از سکنه دره سوات روز يکشنبه، بعضی ها با اتوموبيل، و بعضی ديگر پياده، در فرصتی که دولت با لغو موقت مقررات منع عبور و مرور فراهم کرده بود، آنجا را ترک کردند. مقررات منع عبور و مرور، از عصر يکشنبه مجددا برقرار شده است.

آژانس آوارگان در سازمان ملل شمار کسانی را که از منطقه جنگ می گريزند، قريب پانصد هزار نفر برآورد کرده است و می گويد بسياری از آنان راهی اردوگاههای آوارگان در استان سرحدی شمال غربی هستند.

سربازان پاکستانی با حمايت هواپيماها روز پنجشنبه جنگی تمام عيار را عليه ستيزه گران طالبان که پيشتر مناطقی را در فاصله صد کيلومتری پايتخت تحت کنترل خود درآورده بودند، شروع کردند.

ارتش پاکستان روز یکشنبه گفت قريب دويست شورشی در بيست و چهار ساعت گذشته در دره سوات و ناحيه مجاور آن، شنگلا، کشته شده اند. ارتش همچنين از کشته شدن دو سرباز خبر داده است.

ارتش پاکستان شمار ستيزه گرانی را که از هنگام شروع جنگ ببعد کشته شدند قريب چهار صد نفر برآورد کرده است.

بسياری از سکنه ای که روز یکشنبه از جنگ گريختند می گويند خانه هايشان را با چند قلم مايحتاج اوليه ترک کرده اند.

امدادگران بين المللی وضعيت اردوگاههایی را که به سرعت برای آوارگان برپا شده است، به سبب گرمای شديد، و فقدان برق و خدمات بهداشتی، از جمله دست شویی و مستراح، غير قابل تحمل توصيف ميکنند.

دولت پاکستان می گويد طالبان توافق صلحی را که در ماه فوريه حاصل شده بود، و ستيزه گران مستقر در دره سوات براساس آن موافقت کرده بودند در ازای برقراری قوانين شرعی اسلام در آنجا سلاح هايشان را زمين بگذارند، نقض کرده اند.

طالبان دولت را در حمله به ستيزه گران مقصر می شناسد.


XS
SM
MD
LG