لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۸

۴۷۵ نفر با حضور در وزارت کشور در تهران برای دوره دهم انتخابات ریاست جمهوری اعلام نامزدی کردند


در پایان آخرین روز از مهلت قانونی ثبت نام برای انتخابات ریاست جمهوری ایران، ۴۷۵ نفر با حضور در وزارت کشور در تهران برای دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اعلام نامزدی کردند.

رییس ستاد انتخابات وزارت کشور گفت پرونده های ثبت نام کنندگان روز یکشنبه تحویل شورای نگهبان داده می شود تا روند بررسی صلاحیت این ۴۷۵ نفر آغاز شود.

میر حسین موسوی، آخرین نخست وزیر جمهوری اسلامی ایران، و مهدی کروبی، رییس پیشین مجلس شورای اسلامی، هر دو برای انتخابات ریاست جمهوری در ایران اعلام نامزدی کرده اند.

آقای موسوی، پنجمین و آخرین نخست وزیر ایران پس از انقلاب اسلامی طی سالهای ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۷ بود، آقای موسوی اکنون ریاست فرهنگستان هنر را بر عهده دارد و در دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی نیز از مشاوران او بود. در کارنامه آقای موسوی وزارت امور خارجه نیز دیده می شود و پیش از آن سردبیر روزنامه جمهوری اسلامی بود.

آقای موسوی در یک کنفرانس خبری گفت از آنجا که اوضاع فرهنگی، سیاسی و اقتصادی ایران را نگران کننده دیده برای ریاست جمهوری اقدام کرده است. او همچنین گفت آمده است با تنش زدایی و تعامل با کشورهای جهان، احترام ایرانیان را در جهان تامین کند.

مهدی کروبی، رییس پیشین مجلس شورای اسلامی مانند ۴ سال پیش، بار دیگر برای انتخابات ریاست جمهوری نامزد شده است. آقای کروبی روز شنبه پس از ثبت نام در یک کنفرانس خبری بر برگزاری انتخابات آتی بدون دخالت بسیج تاکید کرد.

مهدی کروبی گفت:ما بسیج را افتخار خود می دانیم و معتقدیم این بسیج که امروز تحت مدیریت آقای جعفری قرار دارد و زیر نظر نیروهای مسلح فعالیت می کند نیروی مسلح محسوب می شود و نباید در انتخابات و مباحث سیاسی شرکت کند.

سرلشکر محمدعلی جعفری (فرمانده سپاه پاسداران) روز پنجشنبه گفته بود: به تدبیر مقام معظم رهبری، بسیج نظامی از بسیج غیرنظامی جدا شده است و بسیج غیرنظامی، می تواند در فعالیت های سیاسی شرکت کند.

محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری فعلی ایران، محسن رضایی از فرماندهان سابق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، اکبر اعلمی نماینده سابق مجلس شورای اسلامی و قاسم شعله سعدی که او نیز زمانی نماینده مجلس شورای اسلامی بوده برای شرکت در این رقابتها ثبت نام کرده اند.

در میان ۴۷۵ نفری که برای دهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران اعلام نامزدی کرده اند از کارمند و پزشک گرفته تا قاضی و عضو شورای شهر و دانشجو و بازیگر و نویسنده دیده می شود.

۴۲ تن از بانوان نیز داوطلب نامزدی دهمین انتخابات ریاست جمهوری در ایران شده اند.

شورای نگهبان قرار است تا پایان اردیبهشت ماه اسامی نهایی نامزدها را اعلام کند. دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران روز ۲۲ خرداد ماه برگزار می شود.

XS
SM
MD
LG