لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۱

ارتش سری لانکا شورشيان را در بمباران بيمارستان مقصر ميداند


ارتش سری لانکا تکذيب ميکند نيروهايش در حمله هوایی انتسابی روز يکشنبه به يک بيمارستان در منطقه جنگی شمالی، موجب تلفات در ميان غير نظاميان شده اند.

اودايا نانی کارا سخنگوی ارتش در مصاحبه ای با صدای آمريکا گفت شورشيان موسوم به ببرهای تاميل به عمد با توپخانه سنگين به غيرنظاميانی که به عنوان سپر انسانی نگاه داشته اند شليک ميکنند و بعد ارتش را مقصر جلوه می دهند.

نانی کارا قبلا به خبرگزاری آسوشيتدپرس گفته بود دولت در جنگ عليه شورشيان استفاده از سلاح های سنگين را متوقف ساخته است.

يک پزشک دولتی در محدوده عمليات جنگی ميگويد در حمله بامدادی يکشنبه دست کم دويست و پنجاه و هفت نفر کشته و هشتصد و پانزده نفر مجروح شده اند. يک سايت طرفدار شورشيان، موسوم به تاميل نت، ارتش سری لانکا را مسئول حمله به بيمارستان معرفی کرده است.

تایيد مستقلانه ارقام، و وقايع منجر به تلفات، دشوار است زيرا ورود ناظران خارجی به محدوده جنگی ممنوع است.

روز جمعه، گروه موسوم به ديده بان حقوق بشر نيروهای دولت سری لانکا را به شليک های مکرر به بيمارستانها در شمال منطقه جنگی در جريان تهاجم جاری عليه شورشيان ببرهای تاميل متهم کرد.

اين گروه حقوق بشری مستقر در نيويورک، به نقل از بيماران، کادر خدمات درمانی، امدادگران، و شاهدان ديگر ميگويد از دسامبر به بعد دست کم سی حمله به بيمارستان ها انجام گرفته است.

سازمان ملل متحد تخمين ميزند بين پنجاه تا صد هزار غير نظامی، همراه با شورشيان، در يک منطقه تحت محاصره سربازان ارتش گير افتاده اند.

ديدبان حقوق بشر در گزارش خود شورشيان را نيز برای استفاده از غير نظاميان به عنوان سپر های انسانی تقبيح کرده است، اما ميگويد تخلفات يک گروه درگير در منازعه ای مسلح تخلفات ديگران را توجيه نمی کند.

اين گروه ميگويد حمله به بيمارستان ها تخلف از قانون بين الملل است، و شليک های مکرر توپخانه به بيمارستان ها مويد ارتکاب جرایم جنگی است.

XS
SM
MD
LG