لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۱

یک گروه طرفدار حقوق بشر می گوید ارتش سری لانکا بیمارستان ها را گلوله باران می کند


سازمان دیده بان حقوق بشر، نیروهای دولتی سری لانکا را متهم می کند که در جریان حملات جاری علیه شورشیان جدائی خواه تامیل تایگر، بیمارستان های واقع در منطقه نبرد را بارها گلوله باران کرده اند.

گره طرفدار حقوق بشر ، که دفتر مرکزی آن در نیویورک قرار دارد، روز جمعه گزارشی بنقل از بیماران، مسئولان پزشکی، امدادگران و شاهدان دیگر منتشر کرد که در آن گفته می شود از ماه دسامبر دست کم سی حمله به بیمارستان ها صورت گرفته است.

سخنگوی ارتش این اتهام را تکذیب کرد. او روز شنبه به خبرگزاری اسوشیتد پرس گفت سربازان در هجوم برای تسخیر آخرین سرزمینی که شورشیان بر آن مسلط هستند، استفاده از سلاح های سنگین را متوقف کردند.

گزارش سازمان دیده بان حقوق بشر در حالی منتشر می شود که نگرانی از سرنوشت هزاران غیر نظامی که در کنار شورشیان در یک منطقه باریک بدام افتاده اند بیشتر می شود.

سازمان ملل متحد تخمین می زند که ۵۰۰هزار نفر در منطقه جنگی سرگردان شده اند.

ساز مان دیده بان حقوق بشر در گزارش خود همچنین شورشیان را بدلیل استفاده از غیر نظامیان بعنوان سپرهای انسانی محکوم می کند، اما می گوید "تخلفات یک طرف مناقشه مسلحانه ، تخلفات طرف دیگر را توجیه نمی کند."

گروه طرفدار حقوق بشر حمله به بیمارستانها را نقض قوانین بین المللی می داند و می گوید گلوله باران های پیاپی این تاسیسات شاهدی بر ارتکاب جنایات جنگی است.

در جدیدترین نبرد، وزارت دفاع سری لانکا گفت نیروی دریایی روز شنبه دو قایق شورشیان را در جریان نبردی در نزدیکی ساحل شمالی کشور غرق کرد، و دست کم چهارده تن را کشت.

در یک اطلاعیه دیگر دولت گفته می شود سربازان روز جمعه یکی از قرار گاه های شورشیان در شرق سری لانکا را تصرف کردند و اجساد ۴۵شورشی تامیل را که در جنگ کشته شده بودند یافتند.

XS
SM
MD
LG