لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۱

ميانه روها نگران حمايت بسيج از احمدی نژاد هستند


واشنگتن پست زيرعنوان"کانديدای اصلاح طلب در ايران ميگويد بسيج بايد ازانتخابات کنار بايستد" می نويسد يک اصلاح طلب رقيب محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری، روز شنبه، با دادن جواب به نظری که يک فرمانده ارشد مطرح ساخته بود، از شبه نظاميان بسيج و نيروهای مسلح خواست در انتخابات ژوئن (خرداد) رياست جمهوری ايران دخالت نکنند.

واشنگتن پست می نويسد اظهارات مهدی کروبی، روحانی رئيس پيشين مجلس، تاکيد بر نگرانی های ميانه روهائی بود که رئيس جمهوری تندرو در تلاش خود بمنظور ماندن در اين مقام برای يک دوره چهارساله ديگر از حمايت حياتی گروه شبه نظامی مذهبی بسيج برخوردار خواهد شد.

واشنگتن پست می نويسد کروبی پس از ثبت نام به عنوان يک کانديد در انتخابات رياست جمهوری دوازدهم ژوئن (بيست و دوم خرداد) به خبرنگاران گفت ما برای انتخاباتی آزاد، بدون دخالت بسيج، بدون دخالت نیروهای مسلح و بدون دخالت نيروهای خودسر به اينجا آمده ايم.

واشنگتن پست می نويسد کروبی به وضوح خطاب به محمد علی جعفری فرمانده پاسداران، بدون آنکه از وی نام ببرد، گفت بسيج تحت نظارت شما بايد کاملا از انتخابات دور بماند.

واشنگتن پست می نويسد روزنامه اعتماد ملی روز جمعه اظهارات جعفری را نقل کرده بود که گفته است بخشی از بسيج که جزو نيروهای مسلح محسوب نميشود مجاز است وارد مباحث سياسی وفعاليت های موثر شود.

واشنگتن پست می نويسد يک مشاور ارشد ميرحسين موسوی، که رقيب اصلی و ميانه رو احمدی نژاد در رقابت انتخاباتی محسوب ميشود، نيز، از نظريه جعفری انتقاد کرد. وی به روزنامه اعتماد ملی گفت اگر اين به معنای آن باشد که بسيج به صورتی سازمان يافته از يک کانديدای خاص حمايت کند، محالف و مغاير با فرمان خمينی، بنيان گذار جمهوری اسلامی است.

واشنگتن پست می نويسد موسوی هنگام ثبت نام به عنوان يک کانديد ، شخصا به اين موضوع اشاره ای نکرد، و به خبرنگاران گفت اگر به رياست جمهوری انتخاب شود، سراغ بهبود مناسبات ايران با جهان ميرود.

* جلو افتادن جلسه رسيگی به استيناف رکسانا کار دفاع از او را پيچيده کرده است

نيويورک تايمز زير عنوان "رسيدگی به استيناف خبرنگار در ايران جلو افتاد" می نويسد يکی از وکلای مدافع رکسانا صابری، خبرنگار آمريکائی ايرانی تباری که به اتهام جاسوسی برای آمريکا به هشت سال حبس محکوم شده است، روز شنبه گفت زمان رسيدگی دادگاه تجديد نظر به استيناف وی برای روز يکشنبه تعيين شده است، که دو روز زودتر از روزی است که انتظار ميرفت.

نيويورک تايمز می نويسد عبدالصمد خرمشاهی، وکيل مدافع، گفت قبلا به وی گفته بودند پرونده روز سه شنبه مورد رسيدگی قرار ميگيرد، اما بعدا به او خبر داده اند که اشتباهی رخ داده است.

نيويورک تايمز می نويسد گرچه خرمشاهی گفت به تبرئه خانم صابری، و يا کاهش دوره محکوميت او خوش بين است، اما جلو افتادن جلسه رسيدگی می تواند دفاع از او را مشکل کند زيرا وکيل دوم وی برای مطالعه پرونده وقت کمی دارد.

نيويورک تايمز با اين يادآوری که پدر رکسانا هفته گذشته گفته بود صالح نيک بخت ، وکيل مدافع دوم، پس از آن استخدام شد که به يک وکيل مدافع سرشناس در امور حقوق بشر اجازه داده نشد برای امضای درخواست استيناف با رکسانا در زندان ملاقات کند، می نويسد خانم صابری سرانجام اين ورقه را، که به وکيل مدافع اش اجازه ميدهد پرونده را مطالعه کند، امضا کرد. اما آقای نيک بخت روز شنبه گفت دادگاه به او خبر داده است ورقه امضا شده گم شده است.

نيويورک تايمز می نويسد آقای نيک بخت گفت اگر بموقع نتواند پرونده را مطالعه کند ممکن است قادر به دفاع از خانم صابری نشود.XS
SM
MD
LG