لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۱

نخستین بیمار مبتلا به آنفلوآنزای خوکی در کانادا در گذشت


کانادا از نخستین مرگ ناشی از ابتلا به آنفلوآنزای خوکی خبر می دهد.

مسئول امور پزشکی آلبرتا امروز، جمعه، گفت متوفی زنی حدود ۳۰ ساله بود که مشکلات پزشکی دیگری نیز داشت، با این حال گفت هنوز روشن نیست که آنفلوآنزای خوکی چه نقشی در مرگ او ایفا کرد.

در رویدادی دیگر، مکزیک تایید کرد یک نفر دیگر از ویروس جانسپرده است، و تعداد تلفات در کشور به ۴۵ نفر رسید. در ایالات متحده مرگ دو نفر تایید شده است.

در جدید ترین اطلاعات، سازمان جهانی بهداشت گفت ۲۵ کشور ۲۵۰۰ مورد ابتلا به عفونت آنفلوآنزای خوکی را گزارش داده اند. اکثر موارد در مکزیک و آمریکا بوده است. پاناما نیز روز جمعه نخستین مورد را تایید کرد.

در کاخ سفید، پریزیدنت باراک اوباما گفت ویروس آنقدر که بیم آن می رفت جدی نبوده است، اما یاد آور شد لازم است برای جلوگیری از گسترش آن اقداماتی صورت گیرد و افزود کشور نیاز دارد برای فصل حتی بدتر آنفلوآنزا در اواخر سال آماده باشد.

پیشتر، سیزده کشور آسیایی با اقداماتی برای مبارزه با گسترش ویروس آنفلوآنزای خوکی در منطقه موافقت کردند.

وزیران بهداری چین، ژاپن، کره جنوبی، و ۱۰ عضو اتحادیه کشورهای آسیای جنوب شرقی، روز جمعه به جلسه ای دو روزه در بانکوک پایتخت تایلند، که برای بحث درباره تهدید ویروس تشکیل شده بود، پایان دادند و گفتند انبار کردن داروی ضد ویروس در منطقه ای که هنوز فاقد تکنولوژی برای تولید واکسن به اندازه کافی است، اساسی است.

وزیران در بیانیه مشترکی خواهان تقسیم اطلاعات و برداشتن گام هایی جهت تقویت بهداشت عمومی شدند، اما با محدودیت های مسافرتی مخالفت کردند و گفتند چنین محدودیتی مانع گسترش ویروس نخواهد شد ، فقط تاثیری منفعی عمده ای بر اقتصاد خواهد داشت.

در این میان، مقامات هنگ کنگ روز جمعه حدود ۲۸۰ نفر را که به مدت یک هفته در هتلی قرنطینه شده بودند آزاد کردند.

XS
SM
MD
LG