لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۳

تاسیس پارک تفریحی در محل یک پایگاه موشک انداز قدیمی


گزارش: برایان واگنر، خبرنگار صدای آمریکا در فلوریدا

مقامات حفاظت از پارک ها در ایالت فلوریدا در صددند تا یک پایگاه پرتاب موشک را که در دهه ۶۰ میلادی نقش مهم و حیاتی در دوران تنش هایهسته ای میان ایالات متحده آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی ایفا کرده است را به حالت طبیعی و اولیه آن بازگردانند.

در آن زمان، واشنگتن پس از آگاهی از وجود یک پایگاه موشک انداز و تسهیلات نظامی روسیه در کوبا، جزیره ای که در ۳۰۰ کیلومتری خاک آمریکا قرار گرفته است، بلافاصله دستوری مبنی بر ساختن این پایگاه پرتاب موشک در میان زمین های باتلاقی و علفزارهای اطراف آن در ایالت فلوریدا که نزدیک ترین محل به خاک کوبا محسوب می شود را صادر کرد. اما امروز این منطقه تاریخی، گذرگاه جهانگردان از جمله سربازان و نظامیان سابقی است که از نزدیک شاهد وقایع آن دوران و تنش های میان بلوک های قدرتمند شرق و غرب بوده اند.

پارک ملی علفزارهای اورگلید، در راس دماغه ایالت فلوریدا قرار گرفته است و برای بسیاری از جهانگردان، راهی طولانی و دشوار به شمار می رود. اما ایجاد یک پارک تفریحی تازه باعث شده است تا توجه جهانگردان به این نواحی جلب شده و آن ها به این پایگاه پرتاب موشک پیشین و علفزارهای اطراف آن کشانده شوند.

لیون هاول، جنگل بان پارک می گوید: «این ساختمان اصلی سوارکردن موشک ها است اما بقیه تجهیزات و ساختمان های کوچکتر سال هاست که منهدم شده اند. روی دیوارها هنوز هم می توانید دست نوشته ها و نقاشی های سربازان را تماشا کنید.»

بهار امسال، مسئولان حفاظت از پارک علفزارهای اورگلید، نخستین تور همگانی دیدار از این منطقه را که روزی یکی از نقاط ممنوعه و در انحصار دولت محسوب می شد را آغاز کردند.

هاول می گوید: «این محل به انباری معروف است. در این انباری ها از موشک ها نگهداری می شده است و هر یک از آن ها محل نگهداری از سه موشک انداز بوده اند.»

البته در حال حاضر جز اسکلتی از این ساختمان ها باقی نمانده است. در دهه ۷۰ میلادی هنگامی که این پایگاه برای همیشه تعطیل شد، پایگاه های اطراف آن نیز پس از تخلیه ماشین آلات و سلاح های موجود منحل شد و به جای آن یک فروشگاه مواد غذایی و یک زندان تعبیه شد.

وین لندری، یکی از متخصصین فنی پرتاب موشک در آن دوران می گوید:«شب ها هنگامی که سوت هشدار نواخته می شد من برای مدت ۲۴ ساعت به واگن کنترل می رفتم و با گوشی مخصوص به پی گیری صدای هوانوردهایی که بر فراز محل پرواز می کردند گوش می دادم.»

لندری می گوید: «در آن دوران ما یعنی تمام کسانی که در این پایگاه به خدمت اشتغال داشتند با تهدیدهای واقعی روبرو بودند. رادارها و قدرت دفاعی ما هر روز از طریق نیروهای تهاجمی کوبایی به چالش گرفته می شد.»

لندری در مورد شرایط آن زمان می گوید: «البته هواپیماهای آمریکایی بر فراز محل همواره در حال گردش و پاسداری بودند و ما از پایگاه زمینی کار پشتیبانی از آن ها را به عهده داشتیم تا اگر احیانا نتوانند جلوی تهاجمات احتمالی را بگیرند ما کار را به انجام برسانیم. حقیقت این است که ما درواقع هرگز دست به هیچگونه عملیاتی نزدیم.»

بسیاری دیگر از سربازان و افسرانی که در سال های بین ۱۹۶۲ تا ۱۹۷۹ در پایگاه پرتاب موشک «اورگلیدز» به خدمت اشتغال داشتند اخیرا از این محل دیدار کرده اند. چرا که خاطرات آن ها از آن دوران نقش عمده ای در بازسازی تاریخچه پایگاه برای جهانگردان آینده پارک تفریحی خواهد داشت.

هاول ، جنگل بان پارک می گوید: «این کار بسیار مشکلی است چون افراد در بخش های مختلف پایگاه خدمت می کردند و در نتیجه اطلاعات فردی آن ها نمی تواند یک تصویر کلی از پایگاه به دست بدهد.»

بیش از ۲۵۰ سلاح پرتاب کردنی در دوران پر تنشی که به عنوان «بحران موشکی کوبا» شناخته می شود در پایگاه اورگلیدز فعال شدند. سربازان سابق به خاطر می آورند که در دورانی در دهه ۶۰ میلادی این تنش ها به اوج خود رسیدند. لندری می گوید: «در آن زمان این پایگاه جنبه های سری داشت و هیچ کس از وجود تسهیلات نظامی در آن اطلاع نداشت.»

هاول می گوید: «وقتی به گذشته و به آن دوران بازمی گردم پیش خودم فکر می کنم من در آن زمان کجا بودم و چه می کردم و پدر و مادرم و مردم دیگر در آمریکا چه حالی داشتند؟ بعد به موضوع جنگ فکر می کنم. جنگ به عنوان یک پدیده. بسیاری از مردم ممکن است با این افکار نتایج دیگری بگیرند اما من هروقت به این پایگاه نگاه می کنم در ذهنم بی اراده مسئله جنگ را مورد سئوال قرار می دهم.»

مسئولان پارک تفریحی اورگلیدز امیدوارند تا با ترتیب دادن تورهای دیگری در بهار سال آینده هرچه بیشتر به ابعاد تاریخی این پایگاه نظامی قدیمی اضافه کرده و آن را برای استفاده و آموزش در اختیار نسل های آینده قرار دهند.

XS
SM
MD
LG