لینکهای قابل دسترسی

سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۲

فیلم تازه پیشتازان فضا، ایجاد ارتباط با نسل جوان


تازه ترین فیلم از سری فیلم های سینمایی «پیشتازان فضا» با این امید که توجه نسل تازه ای از جوانان را به خود جلب کند از این هفته به روی اکران سینماهای آمریکا خواهد آمد.

داستان این فیلم تازه، بازگشت به گذشته و بررسی شخصیت مسافران سفینه فضایی انترپرایز است. موضوعی که منتقدین معتقدند برای هواداران پر و پا قرص و قدیمی این سری فیلم ها تازگی نخواهد داشت و فقط عاملی است برانگیزنده که سازندگان فیلم برای جلب توجه هرچه بیشتر نسل جوان به کار گرفته اند.

این یازدهمین فیلم از سری فیلم های پیشتازان فضا بنا بر نوشته کنت توران منتقد سینمایی روزنامه لس آنجلس تایمز، ارتباط مستقیمی با مساله بغرنج دمیدن جان تازه به بدن نیمه جان این سریال تا امروز موفق و پیشتاز را دارد. به همین دلیل نیز استودیوی پارامونت از کارگردان جی جی آبرامز و دونویسنده فیلمنامه، روبرتو اورسی و الکس کورتزمن دعوت کرده است تا با حضور خود در تهیه این فیلم، جنبه های بکر و دست نخورده تازه ای را به آن اضافه کنند.

یکی از بزرگ ترین چالش های این دست اندرکاران تازه برای نوآوری در داستان آخرین فیلم از سری فیلم های پیشتازان فضا، وجود یک تاریخچه مشخص از این داستان هاست و این که همه چیز باید بر مبنای دانستنی هایی که در رابطه با داستان اصلی پیشتازان فضا و شخصیت های کلیدی آن وجود دارد ساخته و پرداخته شود. با این همه، تازه ترین فیلم پیشتازان فضا با در نظر گرفتن همه این عوامل بنا برگفته منتقدین سینمایی «هرچند کاملا بی عیب و نقص نیست اما به احتمال زیاد هم مورد پسند نسل جوان قرار خواهد گرفت و هم هواداران قدیمی خود را راضی نگاه خواهد داشت.»

برخی از دست اندرکاران صنعت فیلمسازی هالیوود معتقدند فیلم تازه پیشتازان فضا توانسته شکافی را که بین داستان اصلی و وقایع فرعی وجود داشته است به خوبی پر کند و به فیلم هدف و کلیتی نشاط انگیز ببخشد.

فیلم که عنوان کامل آن «پیشتازان فضا: سال های جوانی» می باشد، تماشاگر را به زمان پیش از نخستین سفر فضایی سفینه انترپرایز می برد و به نخستین ملاقات بین کاپیتان کرک (با بازی کریس پاین) و اسپاک گوش تیز (با بازی زاکاری کوینتو). شخصیت های دیگری از جمله اوهارا، بونز یا مک کوی، اسکاتی، سولو و چخوف نیز با چهره های جوان خود در فیلم ظاهر می شوند.

داستان فیلم بر محور «نجات کره زمین» می گردد و وقایعی چون رویارویی با گودال های فضایی و واقعیت های متناوب، هم چنین جنگ و درگیری با شخصیت منفی کاپیتان نمو ( با بازی اریک بانا) از بخش های هیجان انگیز فیلم به شمار می رود.

کارگردان جی جی آبرامز که پیش از این نیز فیلم های پرماجرایی چون «بالاتر از خطر» با شرک تام کروز را کارگردانی کرده است در فیلم تازه پیشتازان فضا از جلوه های ویژه گوناگونی استفاده می کند تا تماشاگر بتواند هرچه بیشتر خود را در فضایی غیرواقعی اما ملموسی که فیلمساز در نظر داشته است احساس کند.

برای آن دسته از هواداران قدیمی سریال تلویزیونی و ۱۰ فیلم سینمایی «پیشتازان فضا» حضور لئونارد نیموی بازیگر قدیمی نقش اسپاک در فیلم، هیجان تازه ای می آفریند. نیموی در نقش اسپاک، یکی از چهره های پرطرفدار پیشتازان فضا به شمار می رود که هرچند اهل اوتوپیایی به نام «ولکان»، سیاره ای دوردست است اما روابط دوستانه ای با اهالی زمین دارد و می کوشد تا ماهیت صلح آمیز و انساندوستانه زادگاه خود را به اطرافیان القا کند. از بازیگران دیگر فیلم، وینونا رایدر است که نقش مادر اسپاک جوان را به عهده دارد.

درمجموع منتقدین با دادن امتیازات چند گونه به کارگردان فیلم جی جی آبرامزا او را برای به وجود آوردن یک فیلم سرگرم کننده و هیجان انگیز به سبک و سیاق فیلم های مورد توجه مردم در فصل تابستان مورد تشویق قرار داده اند.


XS
SM
MD
LG