لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۴

وزیر دفاع آمریکا از وارد آمدن تلفات به غیرنظامیان در افغانستان ابراز تاسف کرد


مقامات در غرب افغانستان می گویند در زدوخورد پلیس با معترضین در شهر فراه، چندین نفر زخمی شدند. زدوخورد روز پنجشنبه در جریان تظاهراتی در گرفت که علیه حملات هوایی آمریکا در منطقه برپا شده بود.

به گفته مقامات محلی، پلیس در کوشش برای متفرق ساختن جمعیت معترض که سنگ پرتاب می کردند، در خارج از ساختمان های دولتی به تیراندازی پرداخت. چهار نفر، از جمله یک نفر که هدف گلوله قرار گرفت، مجروح شدند.

تظاهرکنندگان به مرگ حدود ۱۰۰ نفردر اوایل هفته در ایالت فراه اعتراض می کردند. آنها حملات هوایی آمریکا را مسئول می دانند. اما ژنرال دیوید مک کی ارنان، فرمانده ارشد نیروهای آمریکا و ناتو در افغانستان، گفته است شواهد مقدماتی نشان می دهد نیروهای آمریکایی احتمالا مسئول مرگ ها نبودند.

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، که به افغانستان رفته است، روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت تیمی از تحقیقگران وضع در بالا بلوک را بررسی می کند. او گفت گزارش هایی شنیده است که مردان مسلح طالبان در یک حمله نارنجکی مردم را کشتند و سپس اجساد را در صحنه قرار دادند تا وانمود کنند که آنها بوسیله نیروهای آمریکا کشته شدند.

گیتس گفت در انتظار نتایج تحقیقات است. او همچنین بر تاسف خود از وارد آمدن تلفات به غیر نظامیان تاکید گذاشت و قول داد آمریکا برای جلوگیری از تکرار چنین حوادثی هر اقدامی را که لازم باشد انجام خواهد داد.

XS
SM
MD
LG