لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۹

برگزاری دور چهارم انتخابات عمومی دوره ای در هند


درچهارمین دورانتخابات عمومی هند در روز پنج شنبه میلیون ها نفر از هفت استان و دهلی نو پایتخت این کشور،شرکت کردند. آن گونه که آنجورا پاسریچا گزارش می دهد رأی گیری برای انتخاب اعضای پارلمان هفته آینده پس از یک دور رأی گیری دیگر تکمیل شده و نتایج ۱۶ ماه مه، یک هفته دیگر شمارش می شود.

در گورگائون، حومه تجارتی دهلی نو رأی دهندگان برای فرار از گرمای شدید میانه روز از صبح زود برای انداختن آرا به صندوق ها به حوزه های اخذ رأی مراجعه کردند. در این منطقه انگیزه بسیاری از مردم مسائل اقتصادی و بیکاری است. یکی از ساکنان این منطقه به صدای آمریکا می گوید مردم دولتی می خواهند که به مسائلی چون زیرساختارهای ضعیف بپردازد. او می گوید:« به رغم وجود ساختمان های شیک جاده ها وضع بدی دارند. و مشکلات تأمین آب، برق و امنیت باید بررسی شود.»

اما، در روستای مجاور، وضعیت متفاوت است. در اینجا بسیاری از رأی دهندگان برای حمایت از نمایندگان طبقه و فرقه خود رأی می دهند.
علاوه بر دو حزب سیاسی اصلی در هند؛ حزب حاکم کنگره و حزب اپوزیسیون بهاراتیا جاناتا، طی دو دهه گذشته احزاب مختلفی مبتنی بر فرقه های گوناگون در این کشور ظاهر شده اند. پیش بینی می شود که این احزاب شمار قابل توجهی از ۵۴۳ کرسی پارلمان هند را به دست آورند.
رأی گیری روز پنج شنبه تکلیف ۸۵ کرسی پارلمان را روشن کرد از جمله سرینگر؛ پایتخت تابستانی کشمیر که در قلب منظقه مورد مناقشه جدایی طلبان مسلمان قرار دارد. در این شهر در زمان رأی گیری شمار نیروهای امنیتی از مردم شرکت کننده در انتخابات بیشتر بود و مخالفان با پلیس درگیر شدند. در سال های گذشته نیز در این شهر گروه های جدایی طلب خواستار تحریم انتخابات شدند و بسیاری از واجدان شرکت در انتخابات در سرینگر آن را تحریم کردند.

پیشتر حتی درگیری هایی نیز در ایالت بنگال غربی، مقر احزاب چپ گرا روی داده است. پلیس می گوید در خشونت های مربوط به انتخابات دست کم یک تن کشته شده است.
با برگزاری چهارمین دور انتخابات، رأی گیری در بخش های بزرگی از هند کامل شده است. دور آخر و پنجم هفته آینده برگزار می شود و پس از آن شمارش آرا در کانون توجه قرار می گیرد.

هیچ کدام از دو حزب کنگره و اپوزیسیون پیش بینی نمی کنند که بتوانند اکثریت رأی ها را به نفع خود کسب کنند و در نتیجه هر دو سعی دارند متحدان بالقوه را در ائتلافی متحد کنند. اما صحنه سیاسی هند، با وجود گروه های کوچکی که نشان نمی دهند از کدام جناح حمایت می کنند، بسیار متغیر به نظر می رسد.

به این دلیل انتخابات عمومی هند در چند مرحله انجام می گیرد که میلیون ها مأمور امنیتی و مسئولان باید برای سازماندهی بیش از ۷۰۰ میلیون رأی دهنده در سطح این کشور مسافرت کنند.

XS
SM
MD
LG