لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۳

رکسانا صابری روز جهانی آزادی مطبوعات را در زندان اوین در تهران سپری کرد


رکسانا صابری روز جهانی آزادی مطبوعات را در زندان اوین در تهران سپری کرد
رکسانا صابری روز جهانی آزادی مطبوعات را در زندان اوین در تهران سپری کرد

رکسانا صابری، روز جهانی آزادی مطبوعات را، همانند تقریبا هر روز دیگری از 31 ژانویه، در زندان اوین در تهران سپری کرد. روزنامه نگار ۳۲ ساله آمريکائی ایرانی تبار، به اتهام جاسوسی برای آمريکا به هشت سال زندان محکوم شده است.

صابری روز ۱۸ آوریل در پی یک محاکمه یک روزه محرمانه در اتهام جاسوسی مجرم شناخته شد، و پرونده او در حال جاضر در مرحله استیناف قرار دارد. پرزیدنت باراک اوباما و نیز خانواده و دوستان رکسانا صابری، تاکید کرده اند که اتهامات وارده بر او بی اساس است.
متاسفانه، خانم صابری تنها روزنامه نگار زندانی در ایران نیست. سازمان غیر دولتی گزارشگران بدون مرز، که از آزادی مطبوعات دفاع می کند، ایران را "بزرگترین زندان برای روزنامه نگاران در خاورمیانه" نامیده است و یاد آور می شود که در حال حاضر هفت روزنامه نگار و دو وبلاگ نویس در ایران زندانی هستند. سه نفر از آنها - عدنان حسن پور، محمد صادق کبودوند و محمد حسن فلاحی زاده - بجرم آنچه اقدام علیه امنیت ملی گفته می شود، به زندان محکوم شدند. یک وبلاگ نویس جوان ایرانی - امید رضا میرسیفی - اخیرا در زندان اوین درشرایط مشکوک در گذشت.

جدیدترین گزارش وزارت امور خارجه آمريکا در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران می گوید در حالی که قانون اساسی ایران "بر آزادی بیان و مطبوعات صراحت دارد، درعمل، دولت هردو را بشدت محدود می کند."

بنا به گزارش، پیامدهای چنین روشی برای روزنامه نگاران جدی است. در سال ۲۰۰۸ دولت ناشران، ویراستاران و روزنامه نگاران متعددی (از جمله در رسانه اینترنتی) را بخاطر کارهایشان بازداشت کرد، بزندان انداخت، شکنجه داد یا جریمه کرد. وزارت امور خارجه آمريکا گفت سانسور، بویژه خود سانسوری، نیز انتشار اطلاعات در ایران را محدود می کند.

پرزیدنت باراک اوباما در یک بیانیه کتبی که روز سوم ماه مه در بزرگداشت روز جهانی آزادی مطبوعات منتشر شد، از " نقش مهم و گریزناپذیری که روزنامه نگاران در فاش کردن موارد سوءاستفاده از قدرت ایفا می کنند" سخن گفت، و نگرانی خود را از گرفتاری رکسانا صابری، و دو روزنامه نگار آمريکائی دیگر، " ِا یونا لی" و " لورا لینگ" ، که خودسرانه در کره شمالی زندانی شده اند ، ابراز داشت.

آقای اوباما همچنین به موارد صدها روزنامه نگار دیگر در سراسر جهان اشاره کرد، کسانی که هر سال با " ارعاب، سانسور و دستگیری خودسرانه روبرو هستند، و جز عشق به واقعیت و این باور استوار که یک جامعه آزاد به شهروندانی آگاه متکی است، گناهی ندارند."

پرزیدنت اوباما گفت: "من حمایت و ستایش خود را از تمام مردان و زنان شجاع در جامعه مطبوعات که برای افشای واقعیت و تقویت پاسخگوئی و احساس مسئولیت در سراسر جهان تلاش می کنند، ابراز می دارم."

XS
SM
MD
LG