لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۲

پاکستان به ارتش دستور داد ستیزه گران و تروریست ها را «حذف» کند


يوسف رضا گيلانی نخست وزير پاکستان
دولت پاکستان به ارتش دستور داده است ستیزه گران و تروریست ها را از بین ببرد.

در حالی که هواپیماهای جنگی به بمباران مواضع مظنون طالبان در دره سوات در شمال غربی کشور ادامه می دهند، یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر، شامگاه پنجشنبه (به وقت محلی) در یک سخنرانی تلویزیونی ملت را به اتحاد علیه افراط گرایان فراخواند و از جامعه بین المللی خواست پاکستان را در کمک به مردمی که در اثر جنگ آواره شده اند، یاری دهند.

از زمانی که سربازان دولتی در پی شکست قرارداد صلح با ستیزه گران طالبان در منطقه به هجوم خود شدت بخشیده اند، هزاران نفر از مردم گریخته اند.

پیشتر، رابرت گیتس گفت وزیر دفاع آمریکا از پاسخ قاطع ارتش و دولت پاکستان به دستاوردهای طالبان در شمال غربی کشور، از جمله دره سوات، ابراز خوشنودی کرد. او همچنین گفت بسیار نا محتمل است که رزمندگان طالبان در پاکستان به تسلیحات اتمی کشور دسترسی پیدا کنند.

گیتس که در افغانستان با خبرنگاران سخن می گفت اظهار داشت شانس رسیدن طالبان به سطحی از موفقیت که برای کنترل زرادخانه اتمی پاکستان لازم است، «بسیار کم است.»

مقامات نظامی و امنیتی مقررات منع آمد و شد را موقتا کاهش دادند، و مسئولان منطقه برای پذیرفتن سیل ده ها هزار آواره آماده می شوند.

کمیته بین المللی صلیب سرخ روز پنجشنبه هشدار داد که بحران انسانی در استان سرحد شمال غربی پاکستان شدت می گیرد، و گفت گزارش های تایید نشده ای دریافت کرده است که نبرد د ر نواحی دیر، سوات و بونیر موجب شده بالغ بر ۵۰۰ هزار پاکستانی محل های مسکونی خود را ترک کنند.

یک سخنگوی صوفی محمد، ملای رادیکالی که به مذاکراه برای برقراری آتش بس کوتاه مدت کمک کرد، گفت یکی از پسران محمد روز پنجشنبه در برخورد بک بمب یا گلوله توپ به خانه اش در ناحیه دیر کشته شد. ارتش پاکستان می گوید در جریان هجوم جاری در سوات و بونیر، بیش از ۲۰۰ ستیزه گر طالبان و دو سرباز کشته شدند.

گزارش می رسد که تلفاتی نیز به غیر نظامیان وارد آمده، اما رقمی در دسترس نیست.

XS
SM
MD
LG