لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۴۹

سه رقيب عمده احمدی نژاد ميگويند تجديد انتخاب او کشور را به فاجعه می کشاند


وال استريت جرنال زير عنوان "رقبا در انتخابات ايران احمدی نژاد را هدف گرفته اند" می نويسد سه رقيب عمده محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری در انتخابات ژوئن (خرداد) رياست جمهوری، دارای پيشينه های سياسی متفاوتی هستند اما در يک عقيده اتفاق نظر دارند: اگر آقای احمدی نژاد مجددا انتخاب شود، وی ايران را به سوی فاجعه خواهد کشاند . آنان با شروع مبارزات انتخاباتی شديدا از او انتقاد ميکنند، و گرچه بطور کلی حامی سياست های کشور در زمينه هائی نظير پيگيری برنامه اتمی و امتناع از به رسميت شناختن اسرائيل هستند، سعی ميکنند خود را از شيوه خشن سخن گفتن آقای احمدی نژاد دور نگاه دارند.

وال استريت جرنال از محسن رضائی فرمانده سابق سپاه پاسداران انقلاب، مير حسين موسوی نخست وزير سابق، و مهدی کروبی رئيس سابق مجلس به عنوان سه رقيب اصلی آقای احمدی نژاد در انتخابات نام می برد، و اين انتخابات را با توجه به نفوذ ايران در افغانستان و عراق، که آمريکا در آنجا خواستار ثبات و در پی جلب همکاری همسايگان است، برای منطقه مهم ترين واقعه سياسی امسال پيش بينی کرده است.

وال استريت جرنال می نويسد بعيد است که انتخاب يک رئيس جمهوری جديد به تغييری در سياست های کلی تر ايران، از جمله در مورد برخورد با غرب بر سر برنامه اتمی و مذاکره با آمريکا منجر شود، زيرا اين آیت الله علی خامنه ای رهبر ارشد است که در تمامی امور مربوط به کشور تصميم نهائی را اتخاذ ميکند.

وال استريت جرنال می نويسد رقبای آقای احمدی نژاد روی نارضائی مردم از اوضاع اقتصادی سرمايه گذاری کرده اند.

وال استريت جرنال می نويسد ميزان بيکاری و تورم در دوران رياست جمهوری آقای احمدی نژاد، که مصادف با برخورداری ايران از بيشترين درآمدهای نفتی است، سير صعودی داشته است.

* نگرانی رهبران عرب متحد آمريکا در مورد ايران نظير نگرانی مقامات اسرائيلی است

گلف نيوز زير عنوان"رويکرد به ايران زنگ خطر را به صدا در آورده است" می نويسد اقدامات واشنگتن برای شروع تماس و گفتگو با ايران، در پايتخت های نزديک ترين متحدان عرب آمريکا، که تهران را به ايجاد بی ثباتی در منطقه خاورميانه متهم ميکنند، زنگ های خطر را به صدا درآورده است.

گلف نيوز می نويسد نگرانی هائی که رهبران عرب ابراز ميکنند نظير نگرانی هائی است که مقامات اسرائيلی مطرح کرده اند.

گلف نيوز می نويسد دولت اوباما، در اقدامی که معرف تغييری عمده در سياست های آمريکا پس از چندين دهه نداشتن مراوده با ايران است، سراغ تماس و گفتگو با ايران رفته است، اما متحدين آمريکا از جمله مصر و عربستان سعودی ، و نيز اسرائيل، ميگويند تهران با حمايت اش از گروههائی ستيزه گر، نظير حماس در غزه، و حزب الله در لبنان، نيروئی مثبت در منطقه نيست.

گلف نيوز می نويسد احمد ابوالغيط وزير امورخارجه مصر اين نگرانی ها را در ملاقاتی که اين هفته در قاهره با دنيس راس نماينده آمريکا و مسئول امور مربوط به ايران داشت مطرح ساخته است.

گلف نيوز می نويسد رابرت گيتس وزير دفاع آمريکا که اين هفته در عربستان سعودی و مصر بود سعی کرده است به متحدان عرب آمريکا اطمينان بدهد هر گونه تماسی با ايران علنی و شفاف خواهد بود و متحدان منطقه ای آمريکا با خبر نگاه داشته ميشوند تا هيچکس با اقدامی غير مترقبه مواجه نشود.

* مصر ميگويد رويکرد آمريکا به ايران می تواند حرکتی مثبت باشد اما بايد تهران را زير نظر داشت

جروسلام پست زير عنوان"مصر ميگويد بايد تهران را زير نظر داشت" می نويسد به گفته يک نماينده وزارت امورخارجه مصر رويکرد آمريکا به ايران می تواند، به شرط روشن بودن موضوع ها، جدولی زمانی برای مذاکرات، و توجه به نگرانی های دولت های عرب، نظير مصر، حرکتی مثبت باشد.

جروسلام پست اظهارات حسام زکی سخنگوی مصری را در مورد تصميم پرزيدنت اوباما برای تماس با ايران نقل ميکند که ميگويد ما گفته ايم اين اقدامی خوب است. روياروئی تا کنون آثاری منفی داشته است. اما بايد بدانيد تحت چه شرايطی صحبت ميکنيد و تا چه وقت در تماس ميمانيد. ايران ضمن آنکه قدرتی منطقه ای و دارای عقيده ای مشترک با دنيای عرب در باره ميراثی اسلامی است، در بسياری زمينه ها نقشی خرابکارانه دارد و ما بايد آنها را زير نظر داشته باشيم.

جروسلام پست می نويسد احمد ابوالغيط وزير امورخارجه مصر روز چهارشنبه گفت مصر در مورد خطر تسليحات اتمی ، تفاوتی ميان توانائی های اسرائيل و تهديد ايران نمی بيند، بخصوص که اگر برنامه اتمی ايران به توانائی هائی نظامی منجر شود که می تواند امنيت منطقه را تهديد کند.

* وکيل دادگستری تيم حقوقی شيرين عبادی به دفاع از رکسانا صابری در دادگاه تجديد نظر نمی رود

نيويورک تايمز زير عنوان"دادگاه تجديد نظر درايران مجازات حبس برای خبرنگار را بازبينی ميکند" می نويسد به گفته پدر رکسانا صابری خبرنگار آمريکائی ايرانی تبار، يک دادگاه تجديد نظر در ايران موافقت کرده است حکم حبسی هشت ساله را که ماه گذشته برای او صادر شد، بازبينی کند.

نيويورک تايمز می نويسد رضا صابری، پدر رکسانا ميگويد به خانواده وی خبر داده اند که دادگاه سه شنبه آينده به درخواست استيناف رسيدگی ميکند. عليرضا جمشيدی سخنگوی قوه قضائيه نيز تائيد کرده است که پرونده بازبينی ميشود.

نيويورک تايمز می نويسد اين تصميم پس از آن اعلام شد که خانواده صابری با انتخاب يک وکيل مدافع جديد بجای تيم تحت رهبری شيرين عبادی برنده جايزه صلح نوبل و مداقع سرشناس حقوق بشر موافقت کرد.

نيويورک تايمز می نويسد دادگاه اجازه نداده بود عبدالفتاح سلطانی، همکار خانم عبادی در زندان با خانم صابری برای به امضا رساندن اسناد مربوط به استيناف ملاقات کند.

XS
SM
MD
LG