لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۲

وزیران امور خارجه روسیه و آمریکا بر علاقه خود به تقویت همکاری های دوجانبه تاکید گذاشتند


سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، و هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، در واشنگتن ملاقات کردند و درباره گرجستان، ناتو امنیت اتمی و طرح هایی برای کاهش تسلیحات اتمی متمرکز بود به تبادل نظر پرداختند.

در کنفرانس خبری مشترکی، کلینتون گفت مسایل مورد بحث افغانستان، خاورمیانه، کره شمالی و ایران را نیز شامل می شد. هر دو دیپلمات بر علاقه به تقویت هممکاری دو جانبه تاکید گذاشتند. آنها همچنین ابراز خوشبینی کردند که گفت و گوهایشان شالوده کوشش های مشترکی را در حوزه های ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی و امنیت اتمی پی ریزی کند.

سفر لاورف، که قرار است با باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، نیز ملاقات کند در حالی صورت می گیرد که تنش بین روسیه و غرب بر سر مانورهای نظامی ناتو در گرجستان دوباره بالا گرفته است. همچنین لاورف در پی اخراج دو مقام روسی از بروکسل، در ارتباط با یک ماجرای جاسوسی، دیدار با مقامات ناتو را که قرار بود در اواخر ماه جاری انجام شود لغو کرد.

مذاکره کنندگان آمریکا و روسیه اخیرا گفت و گو برای تدوین قراردادی به جای پیمان کاهش سلاح های استراتژیک را آغاز کردند. این پیمان که در سال ۱۹۹۱ امضا شد، امسال منقضی می شود.

XS
SM
MD
LG