لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۳

چین و آمریکا برای تحکیم روابط میان دو کشور تلاش می کنند


چین می گوید مشتاق همکاری با آمریکا برای ساختن رابطه ای مثبت، مبتنی بر همکاری و جامع میان دو کشور است. هو جین تائو این موضوع را به دنبال گفت و گوی تلفنی با باراک اوباما در روز سه شنبه عنوان کرد.
گزارش استفانی هو، از پکن:

خبرگزای شین هوا به نقل از هو جین تائو رییس جمهوری چین درگزارشی نوشت پکن برای تشکیل روابطی سالم و پایدار با واشنگتن مایل به همکاری با آمریکا است.
این گزارش می گوید هو جین تائو و باراک اوباما درمکالمه تلفنی خود در روز سه شنبه به آنچه که « اجماع همه جانبه» در تلاش های مشترک برای مبارزه با بحران اقتصادی جهانی خوانده می شود، دست یافتند. ما ژائوشو سخنگوی وزارت خارجه چین به خبرنگاران در پکن گفت رهبران چین و آمریکا در مکالمه خود درباره مسائل مختلف از جمله درباره روابط دوجانبه، و آنفلوآنزای خوکی نیز صحبت کردند. او همچنین می گوید دو طرف همچنین درباره وضعیت جنوب آسیا و شبه جزیره کره نیز تبادل نظر کردند.

نماینده آمریکا در مذاکرات شش جانبه برای پایان دادن به برنامه تسلیحات اتمی کره شمالی برای دیدار با رهبران چین در پکن به سر می برد.
یکی از مسائلی که در گفتگوی رهبران سیاسی آمریکا و چین مطرح نشد تنش اخیر در دریای سیاه میان یک ناو آمریکایی و دو کشتی ماهیگیری چینی بود.
سخنگوی وزارت خارجه چین می گوید کشتی آمریکایی قوانین چین را نقض کرده است.

ما ژائوشو می گوید:« چین در این زمینه ابراز نگرانی کرده و از آمریکا می خواهد از تکرار هرگونه اتفاق این چنینی جلوگیری کند. مشابه این درگیری در ماه مارس، بیش از یک ماه پیش میان کشتی های دو طرف در دریای جنوبی چین رخ داده بود.
در هر دو موارد چین ایالات متحده را به نقض قوانین دریاهای سازمان ملل متهم کرد.

XS
SM
MD
LG