لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۱

امکان اسکان برخی از زندانیان یمنی گوانتانامو در عربستان سعودی بررسی شد


وزیر دفاع آمریکا می گوید او با مقامات سعودی درباره امکان استفاده از برنامه توانبخشی آنها برای پذیرفتن برخی از زندانیان یمنی که هنوز در بازداشتگاه نظامی آمریکا در خلیج گوانتانامو به سر می برند، گفت و گو کرده است.

رابرت گیتس روز چهارشنبه در ریاض به خبرنگاران گفت برنامه توانبخشی برای زندانیان سابق، بسیار موفقیت آمیز بوده است، و اضافه کرد یمنی هایی که ارتبا ط های خانوادگی یا ییوندهای نیرومند دیگری با عربستان سعودی دارند، برای این برنامه در نظر گرفته خواهند شد.

اما او گفت رییس جمهوری یمن آشکارا از این عقیده طرفداری نمی کند زیرا می تواند به این معنا باشد که دولت او قادر نیست مشکل را حل کند. اکثر حدود ۲۵۰ بازداشتی باقیمانده در گوانتانتامو یمنی هستند.

هدف گیتس از سفر به عربستان سعودی و دیگر کشورهای منطقه این است که بار دیگر به متحدان آمریکا اطمینان دهد نزدیک شدن به ایران به مناسبات ایالات متحده با متحدان عربش صدمه نخواهد زد.

وزیر دفاع آمریکا، که روز سه شنبه از قاهره به ریاض رفت، گفت واشنگتن در جستجوی راه هایی است که به تحویل جنگ افزار به عربستان سعودی و متحدان دیگر در منطقه شتاب داده شود.

در قاهره، گیتس به حسنی مبارک رییس جمهوری مصر گفت ایالات متحده در مورد تماس های خود با ایران «باز و شفاف» خواهد بود و متحدانش را از چگونگی کارهایی که در این زمینه انجام خواهد گرفت، آگاه نگاه خواهد داشت. گیتس همچنین گفت نظریه «معامله بزرگ» بین تهران و واشنگتن واقع گرایانه نیست و نباید موجبی برای نگرانی باشد.

XS
SM
MD
LG