لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۰

اسرائیل مسئول آسیب رسیدن به تاسیسات سازمان ملل و کشتار در غزه


سازمان ملل در گزارش خود اسرائیل را مسئول آسیب رسیدن به تاسیسات سازمان ملل و کشتار در غزه می داند.

گزارش جدید هیأت تحقیق سازمان ملل، اسرائیل را مسئول شش حمله جدی در نوارغزه طی عملیات نظامی سه هفته ای زمستان گذشته علیه شبه نظامیان حماس شناخت. حملاتی که به مراکز سازمان ملل در باریکه غزه آسیب جدی وارد کرد و موجب جراحت و کشته شدن غیرنظامیان فلسطینی شد.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل روز سه شنبه از اسرائیل خواست این آسیب را جبران کند.

مارگارت بشیر گزارشگر صدای آمریکا از مقر سازمان ملل در نیویورک گزارش می دهد: هیأت مستقل تحقیق سازمان ملل در گزارش ۱۸۴ صفحه ای خود که روز سه شنبه منتشر شد می گوید در شش حمله از نه حمله اسرائیل علیه نوارغزه، که هیأت درباره آنها تحقیق کرد، عملیات نظامی، تسلیحات و سربازان اسرائیلی مسئول مرگ و جراحت غیرنظامیان و صدمه به مراکز سازمان ملل شناخته شده اند.

تحقیقات حمله به سه مدرسه سازمان ملل را شامل می شد که در دوره جنگ سه هفته ای در نوارغزه فلسطینی هایی که برای فرار از جنگ هایشان را ترک کرده بودند در آنها پناه گرفتند. این ساختمان ها همچنین مراکز بهداشتی-درمانی و دفاتر سازمان ملل نیز محسوب می شدند.

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل در کنفرانسی خبری در روز سه شنبه اسرائیل را بابت این اقدامات سرزنش نکرد، او فقط گفت خواستار جبران خسارات از سوی اسرائیل است. آقای بان گفت:« من خواستار جبران خسارت و بازپرداخت آسیب ها و صدمات وارده به سازمان ملل هستم.»

آقای بان درباره محتوای گزارش و یافته های هیأت تحقیق اظهارنظر نکرد و فقط گفت تحقیقات بیشتری را لازم نمی بیند. او گفت موارد دیگر حمله و آسیب به پرسنل یا تجهیزات سازمان ملل را بر اساس مورد به مورد و از طریق گفت و گو با دولت اسرائیل بررسی خواهد کرد.

وزارت امورخارجه اسرائیل در بیانیه ای انتقادهای گزارش اخیر هیأت تحقیق و تفحص سازمان ملل را رد می کند و ضمن موضع دار خواندن آن واقعیات ذکر شده در گزارش را نادیده می گیرد. بیانیه همچنین هیأت را به گمراه کردن جهان از طریق قبول ادعاهای حماس متهم می کند.

اما همین گزارش حاکی است در بررسی یکی از حملات روشن شد که شبه نظامیان فلسطینی احتمالاً با همدستی حماس مسئول آسیب به یک انبار سازمان ملل بودند که مورد اصابت راکت قرار گرفته.

همزمان در یکی دیگر از موارد مورد تجسس، هیأت تحقیق نتوانست منبع شلیک آتش به یک مدرسه سازمان ملل در خان یونس را کشف کند. این حمله موجب مرگ یک کارمند و مجروح شدن یک کارمند دیگر سازمان ملل شده .

دبیر کل سازمان ملل گزارش های رسانه ها مبنی بر این که وی جزییات گزارش هیأت تحقیق را ناچیز انگاشته رد کرد و گفت گزارش کار یک گروه مستقل است و او هیچ قدرتی برای تغییر یا تعدیل نتیجه گیری ها یا پیشنهادات آن ندارد.

بنا به گزارش خبرگزاری های بین المللی هیأت پنج نفره تحقیق و تجسس توسط دبیر کل سازمان ملل منصوب شدند اما به شکل مستقل عمل کردند. این گروه یک سازمان قضایی نیست و نمی تواند هیچ گونه قضاوتی ارائه دهد و یا مسائل قضایی را بررسی کند.

طی حمله اسرائیل به نوار غزه و جنگ سه هفته ای ارتش این کشور با شبه نظامیان حماس که در اواخر دسامبر( دی ماه گذشته) آغاز شد، ۱۳۰۰ فلسطینی و ۱۳ اسرائیلی جان خود را از دست دادند.

XS
SM
MD
LG