لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۳

اسرائيل ميگويد در لغو سفر احمدی نژاد به آمريکای لاتين نقش داشته است


* الحاق جهان ازجمله اسرائيل به پيمان اتمی ان پی تی کماکان هدف اصلی آمريکاست

واشنگتن تايمز زير عنوان "توافق سری اتمی آمريکا و اسرائيل در خطر است" می نويسد مقامات پيشين و شاغل آمريکائی و اسرائيلی ميگويند تلاش های پرزيدنت اوباما برای جلوگيری از گسترش و اشاعه تسليحات اتمی توافق سری چهل ساله آمريکا در مورد محفوظ نگاه داشتن تسليحات اتمی اسرائيل از بازرسی های بين المللی را با خطر فاش شدن و خارج شدن از مسير روبرو ساخته است.

واشنگتن تايمز می نويسد اين موضوع احتمالا روز هجدهم مه هنگامی که بنجامين نتانياهو نخست وزير اسرائيل در واشنگتن با آقای اوباما ملاقات ميکند مطرح خواهد شد.

واشنگتن تايمز می نويسد انتظار ميرود آقای نتانياهو از آقای اوباما خواستاراطمينان از پای بندی آمريکا به تعهد خود، و معامله نکردن با ايران در مورد امتيازات اتمی اسرائيل بشود .

واشنگتن تايمز می نويسد روز گاتم اولر، مدير کل وزارت امور خارجه آمريکا روز سه شنبه در يک جلسه سازمان ملل متحد در باره پيمان منع گسترش و اشاعه تسليحات اتمی، موسوم به ان پی تی، گفت اسرائيل بايد به اين پيمان ملحق شود، که اعلام کردن مشخصات و کنار گذاشتن رادخانه اتمی اش از جمله الزامات آن است.

واشنگتن تايمز با نقل اين جمله ازسخنرانی خانم گاتم اولر که الحاق جهان، از جمله هند، اسرائيل، پاکستان و کره شمالی به پيمان ان پی تی کماکان يک هدف اصلی آمريکاست، می نويسد اما خانم گاتم اولر نگفت آيا دولت اوباما اسرائيل را برای الحاق به اين پيمان زير فشار ميگذارد، يانه.

واشنگتن تايمز نظر يک مقام ارشد کاخ سفيد را نقل ميکند که گفته است دولت برنامه های اتمی اسرائيل و ايران را دومسئله جداگانه، نظيرمقايسه سيب و پرتقال ميداند.

* گيتس ميگويد آمريکا در رويکرد خود به ايران اگر با مشت های گره کرده مواجه شود، واکنشی متناسب نشان خواهد داد

نيويورک تايمز زير عنوان "گيتس از سعودی ها خواستار کمک در پاکستان ميشود" با اين يادآوری که رابرت گيتس وزير دفاع آمريکا پيش ازسفر به عربستان سعودی برای کسب کمک در پس زدن پيشروی طالبان در پاکستان از مصر ديدن کرده بود، از برنامه های ايران برای منطقه به عنوان مسئله ای که مذاکرات وی را در مصر تحت الشعاع قرار داد ياد ميکند و می نويسد اين موضوع موجب شد که وزير دفاع آمريکا اعلام کند راه جوئی های دولت اوباما برای مناسباتی بهتر با ايران مناسبات آمريکا را با متحدانش در منطقه به خطر نخواهد انداخت.

نيويورک تاميز می نويسد آقای گتيس تاکيد کرد که شرکای ديرين آمريکا در خاورميانه کاملا در جريان رويکردهای ديپلماتيک واشنگتن به تهران قرار خواهند گرفت، و گفت دولت اوباما اين تلاش ها را با چشمانی کاملا باز دنبال خواهد کرد.

نيويورک تايمز می نويسد آقای گيتس گفت اگر ما با مشت هائی گره کرده روبرو شويم، در حاليکه دست دوستی دراز کرده ايم، در آن صورت ، واکنشی متناسب نشان خواهيم داد.

* اسرائيل اقدامات عليه منزوی ساختن تهران را علنی تر ميکند

جروسلام پست زير عنوان "ما سفرآمريکای جنوبی احمدی نژاد راعقيم گذاشتيم" می نويسد اسرائيل در اقدامی که بنظر ميرسد تغييری در سياست است، روز سه شنبه در مورد بستن راه بر سفر محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران به آمريکائی جنوبی، برای خود اعتباری قائل شد.

جروسلام پست از اطلاعيه ای که اويگدور ليبرمن وزير امورخارجه اسرائيل در اين زمينه صادر کرده است به عنوان حرکتی معرف گسستن از سياستی ياد ميکند که دولت های پيشين اسرائيل برای به اصطلاح ماندن در پشت صحنه در موارد درگير با اقدامات ديپلماتيک راجع به ايران اتخاذ کرده بودند.

جروسلام پست می نويسد بنظر ميرسد اطلاعيه روز سه شنبه ليبرمن گويای آن است که اسرائيل اکنون در مورد اقدامات مرتبط با منزوی ساختن ايران، بيشتر موضعی علنی خواهد داشت.

جروسلام پست با اين يادآوری که وزارت امورخارجه اسرائيل برای ابراز ناخشنودی از سفر آقای احمدی نژاد سراغ کانال های ديپلماتيک متعددی رفته است می نويسد اين اقدام در واکنش به مواضع افراطی و ضد يهودی رئيس جمهوری ايران، و نيز بدان جهت انجام گرفت که اسرائيل در انزوا گذاشتن ايران را برای هدف وادارساختن تهران به دنبال نکردن برنامه اتمی اش، و قطع حمايت از تروريسم بين المللی، مهم ميداند.

* دادگاه استيناف رکسانا بيشتر علنی خواهد بود و درحکم حبس او ممکن است کاهشی عمده داده شود

واشنگتن پست زير عنوان"خبرنگار آمريکائی محبوس در ايران به اعتصاب غذا پايان داد" اظهارات رضا صابری پدر رکسانا را در مورد پايان دادن به اعتصاب غذائی نقل کرده است، که دخترش برای اعتراض به حکم محکوميت خود دراتهام جاسوسی برا ی آمريکا، و مجازات حبسی هشت ساله، از روز بيست و يکم آوريل شروع کرده بود.

واشنگتن پست با اشاره به دستور رئيس قوه قضائيه برای تحقيقاتی کامل در مورد اين پرونده، و خواست محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری از دادستان کل تهران برای اطمينان از برخورداری رکسانا از دفاع کامل در جريان رسيدگی به درخواست استيناف اش می نويسد روز سه شنبه علائمی ظاهر شد که نشان ميدهد ايران سعی ميکند روند استيناف بيشتر علنی باشد، تا محاکمه اوليه، که جريان آن چند روز پس از انجام گرفتن در پشت درهای بسته فاش شد، و به گفته پدر رکسانا، فقط حدود پانزده دقيقه طول کشيده بود.

واشنگتن پست اظهارات عليرضا جمشيدی سخنگوی قوه قضائيه را نقل ميکند که گفته است دادگاه استيناف به روی کارشناسان کانون وکلا بازخواهد بود.

واشنگتن پست با اين يادآوری که حکم دادگاه استيناف نهائی تلقی ميشود می نويسد مقامات قضائی گفته اند که زمان هشت ساله مجازات حبس می تواند کاهشی عمده پيدا کند

XS
SM
MD
LG