لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۱

برپایی نخستین نمایشگاه آثار مری زمانی، نقاش برجسته ایرانی در لس آنجلس


مری زمانی، نقاش ایرانی ساکن نروژ، که چندی پیش نخستین نمایشگاه انفرادی خود را به نفع نیازمندان در کاخ موزه ملل مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد در ایران برگزار کرد، برای نخستین بار در گالری سیحون شهر لس آنجلس تعدادی از تازه ترین آثار نقاشی و طراحی خود را به معرض نمایش گذاشت.

مری زمانی ، یک نقاش صاحب سبک است که آثار او در چند موزه در کشورهای مختلف جهان نگهداری می شود و درحال حاضر یکی از مطرح ترین هنرمندان شیوه نوینی از نقاشی با موضوعات عرفانی و نیز زنان به شمار می رود.

در نمایشگاهی از آثار آبرنگ مری زمانی که اخیرا در محل کاخ سلطنتی نروژ برپا شد، دو قطعه از این آثار طی مراسمی به امپراطور ژاپن اهدا شد. بیل کلینتون، رئیس جمهور پیشین آمریکا نیز صاحب یکی از آثار مری زمانی به نام پائیز است که مدت ها تزئین گر دیوارهای کاخ سفید در واشنگتن بوده است.

مری زمانی با نام مستعار موسارتز نقاشی می کند و اغلب نمایشگاه های خود را در اماکن عمومی قابل دسترس مردم معمولی برگزار می کند و معتقد است به این صورت کارهایش جنبه های همگانی بیشتری خواهند یافت.

مری زمانی در ۹ سالگی آغاز به طراحی ، نقاشی و نوشتن شعر کرد و بعدها درطول سال ها زندگی در ژاپن به صورت کلاسیک به آموختن فنون نقاشی در مکتب استادان برجسته آن دیار پرداخت. نقاشی های آبرنگ زمانی که یادآور مناظرطبیعی کشور ژاپن است در بین سال های ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۷ به مدت پنج سال در یک نمایشگاه دائمی در این کشور به نمایش گذاشته شد.

طرح های مری زمانی که می گوید پیام اصلی کارهایش « پیروزی نهایی عشق » است را غالبا زنانی با چهره هایی شبیه به هم تشکیل می دهند که در حجاب و جامه هایی رنگین، شفاف و درخشنده در کنار تندیس هایی از قهرمانان و نمادهای باستانی ایرانی نمایان شده اند:« زن ها را در طول تاریخ ضعیف نگه داشته اند اما به عقیده من آن ها خیلی قوی تر از مردان هستند.»

مری زمانی در ادامه این سخنان می گوید: « البته این مسئله فقط یک مسئله آسیایی نیست و در همه جای جهان همین رفتار با کمی شدت و ضعف نسبت به زنان وجود دارد. در طول زندگی در نقاط مختلف جهان به خصوص ژاپن و بسیاری از کشورهای دیگر خود من متاسفانه این مسئله را حس کرده ام و از نزدیک آن را لمس کرده ام. اما درواقع من در این نقاشی ها مادر زمین را نشان داده ام که منشاء پیدایش و رویش زندگی است و همه چیز از بطن او آغاز شده است. هم چنین در نقاشی هایی که جنبه های عرفانی دارد کوشیده ام مادر بودا و مادر مسیح که زاینده این مردان منحصر به فرد تاریخ بشریت بوده اند را هم به اشکال مختلف نشان بدهم.»

مری زمانی که عواید فروش اغلب آثار خود را به بنیادهای نیکوکاری حافظ منافع زنان و کودکان می بخشد و اخیرا نیز به آسیب دیدگان زلزله پاکستان و زنان سومالی در آفریقا کمک های چشمگیری کرده است می گوید: « در این جهان از همه آسیب پذیر تر زن ها وبچه ها هستند و این همان چیزی است که من کوشیده ام در نقاشی هایم به آن بپردازم.»

مریم سیحون صاحب و کیوریتور گالری سیحون لس آنجلس، مجموعه کنونی نقاشی های مری زمانی را از میان ده ها قطعه کار برای نمایش در نخستین نمایشگاه تکنفره او در این شهر انتخاب کرده است. او در مورد این کارها می گوید: « هریک از آثار مری زمانی احساس متفاوتی را در انسان برمی انگیزد. در نظر اول توجه تماشاگر به تکرار چهره های با طراوت و لطیف این زنان جلب می شود و همه این تابلو ها را در یک روال می اندیشد. اما به زودی متوجه می شود که هر یک از آن ها به کلی از دیگری متفاوت است و هرکدام پیام مجزایی را به همراه دارد. چیزی که در کارهای مری زمانی از اهمیت ویژه ای برخوردار است این است که او رنگ ها را بسیار خوب می شناسد و یکی از نادر نقاشانی است که می تواند این رنگ ها را به استادی با هم ادغام کند. اما از همه مهم تر، کارهای مری ریشه های ایرانی دارد که تماشاگر را به حماسه ها و سنت های قدیمی ایرانی بازمی گرداند.»

دریکی از تابلوهای مری زمانی، زنان در یک مراسم عزاداری با جامه های رنگین سرخ و زرد و طلائی شرکت کرده اند و ارواح سفید پوش باستانی به پیشواز مردگان آن ها آمده اند. مری در اینمورد می گوید: « در دوران جنگ عراق، وقتی زیربمباران موشکی به خیابان امیرشرفی خورد و من آنجا حضور داشتم دیدم چگونه آهن و بدن انسان با هم و در هم ذوب شدند و من بعدها از شدت تاسف آن را به این شکل، به شکل نور و رنگ و و فرشته هایی که برفراز همه چیز قرار گرفته اند دیدم و زنبوری شدم که می خواهد همه چیز را به شهد عسل تبدیل کند. رنگ های سرخ و زرد و طلائی این نقاشی تزئیناتی است که من برای زیبا سازی این مناظر دردآوربه کار گرفته ام.»

محمد رادوند نقاش و منتقد هنری ساکن لس آنجلس و یکی از حاضران در شب گشایش نمایشگاه، آثار نقاشی مری زمانی را آثاری مدرن اما کاملا ایرانی می خواند:« من اعتقاد دارم که یک نقاش ایرانی مهم نیست چه سبک و شیوه هنری را به کار گرفته باید اما باید از رنگ ها ایرانی و ریشه های ایرانی خود بهره برداری کند. ما دریایی از موضوع های بکر و دست نخورده ایرانی داریم که در نقاشی معاصر هنوز کشف نشده است. اما مری زمانی به خوبی هویت ایرانی خود را دراین نقاشی های مدرن نشان داده است.»

XS
SM
MD
LG