لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۲

گزارش وزارت خارجه آمريکا: القاعده همچنان بزرگترين تهديد تروريستی برای ايالات متحده است


گزارش وزارت خارجه آمريکا: القاعده همچنان بزرگترين تهديد تروريستی برای ايالات متحده است
گزارش وزارت خارجه آمريکا: القاعده همچنان بزرگترين تهديد تروريستی برای ايالات متحده است

القاعده وشبکه های وابسته به آن همچنان بزرگترین تهدید تروریستی برای ایالات متحده و شریکان آن هستند. این، ارزیابی گزارشی است که وزارت امور خارجه آمريکا در باره وضعیت تروریسم در کشورها در سال ۲۰۰۸ منتشر کرده است. از ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، القاعده و متحدانش از مرز افغانستان گذشته اند و بسوی نواحی دورافتاده پاکستان حرکت کرده اند. آنها از این مناطق کوهستانی بعنوان پناهگاه امن استفاده می کنند. در آنجا می توانند پنهان شوند، آموزش ببینند، با همتایان خود ارتباط برقرار کنند، به طرح ریزی حملات بپردازند، و نقشه هایی برای اعزام رزمندگان بمنظور حمایت از شورش طالبان در افغانستان طرح کنند.

در نقظه ای دیگر، در عراق، القاعده، هرچند هنوز بسیار خطرناک است، اما فرارهای عمده اعضای خود را تجربه کرده است. ساختارهای پشتیبانی و مالی آن مختل شده است. شمار بمبگذاری های انتحاری در عراق ، که یک شاخص اصلی توانایی عملیاتی گروه تلقی می شود – در سال ۲۰۰۸ بشدت پایین آمد. و ، بگفته، رونالد شلیچر، کفیل اداره هماهنگ کننده امور ضد تروریستی وزرات امور خارجه آمريکا، رهبران محلی در عراق به تشویق قبایل ُسنی و شهروندان محلی به رد القاعده و ایدئولوژی آن ادامه دادند.

در این میان، گزارش وزارت امور خارجه حاکی است که سومالی سال پیش به نقطه عمده ای برای فعالیت های تروریستی تبدیل شد. آقای شلیچر گفت در آنجا، یک سازمان تروریستی بنام الشباب فعال است که با القاعده ارتباط دارد، و بر مناطق جنوبی و مرکزی سومالی مسلط شده است. دولت وحدت که بتازگی تشکیل شده ، برای مقابله به این گروه و چالش های دیگر به حمایت بین المللی بیشتر نیاز دارد. افزون براین، گزارش های مطبوعاتی حاکی است که ستیزه گران خارجی برای جنگیدن در کنار شورشیان محلی به سومالی رفته اند ، آنها در آنجا می توانند افراطی تر شوند و جامعه بین المللی را با تهدید روبرو کنند. دولت مرکزی ضعیف سومالی کشور را در برابر تروریسم، دزدی دریایی، قاچاق مواد مخدر، نقض حقوق بشر و افراط گرائی عقیدتی آسیب پذیر ساخته است.

در سال ۲۰۰۸، القاعده در مغرب اسلامی، در الجزایر، ده ها تن را کشت. و در یمن، در حالی که القاعده به حملات مرگبار متعددی در سال گذشته دست زد، وضعیت امنیتی همچنان رو به خرابی می رود.

ایالات متحده آمريکا همچنان به نبرد با تروریسم پای بند است. در سال گذشته، رهبران القاعده در عراق و در پاکستان کشته شده اند. رهبران تروریست به تغییر محل ادامه داده اند یا مخفی هستند. ده ها کشور قوانین ضد تروریستی جدیدی وضع کرده اند یا به تقویت قوانین موجود پرداخته اند. و کوشش های جهانی برای مبارزه با منابع مالی تروریست ها کاملا موفقیت آمیز بوده است. ایالات متحده در نبرد با تهدید تروریستی و شکست دادن آن، به استفاده از یک رویکرد فرا گیر، شامل ابزار دیپلماتیکی، نظامی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی، ادامه خواهد داد.

XS
SM
MD
LG