لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۲۴

گرگ مرد، تازه ترین فیلم از سری فیلمهای اکسمن


گزارش: آلن سیلورمن، خبرنگار صدای آمریکا در هالیوود

هیو جکمن، بازیگر استرالیایی تبار برای چهارمین بار در نقش ابرقهرمان یکی از محبوب ترین شخصیت های کتاب های کمیک «مارول»، در تازه ترین فیلم سری فیلم های اکسمن به نام «برخاستگاه گرگ مرد» بازی می کند و تماشاگر را به ریشه های تباری این شخصیت ماجراجو و جنگنده با پنجه های آهنین می برد.

میلیون ها تن از هواداران کتاب های کمیک «اکسمن» در سراسر جهان می دانند که شخصیت جان لوگان در «گرگ مرد» یکی از جذاب ترین، مبهم ترین و هیجان انگیزترین شخصیت های همواره در حال تغییر وتحول اکسمن است که هریک از آن ها به صورتی ازقدرت های اعجاب انگیز و غیرمعمول برخوردارند.

در فیلم تازه اکسمن، جان هوگان، این ابرقهرمان و صاحب پنجه های آهنین ارعاب آمیز هم چون تماشاگر فیلم نمی داند از کجا آمده است؟ چگونه به یک گرگ مرد و در کنار آن به اسکلت آهنی و فناناپذیر «آدامانتیوم» تبدیل شده است. این فیلم تازه به جستجوی پاسخ این سئوالات و کشف رمز معمای جان هوگان پرداخته است.

تازه ترین فیلم اکسمن هم چون سه بخش پیشین، لبریز از صحنه های انفجار، فرار و تعقیب و وقایع و ماجراهای هیجان انگیز دیگر است.

سازنده فیلم تازه اکسمن، گوین هود، کارگردان اهل آفریقای جنوبی و برنده جایزه اسکار برای فیلم «ساتزی»، فیلمی درباره شخصت های معمولی است: «ساختن فیلمی در حد و نهایت اکسمن کار بسیار دشوار و تا حدی خطرناک است. چرا که ضمن آن که ماجراهای فیلم را با سرعت و هیجان لازم به پیش می برید و باید جلوه های ویژه گوناگون در آن را رعایت کنید اما باید بتوانید هم زمان یک مساله به نظر من خیلی مهم دیگر را هم در نظر داشته باشید. این که تماشاگر بتواند با شخصیت های فیلم ارتباط برقرار کند.»

گوین هود در ادامه این سخنان می گوید: «این همان عواملی است که یک فیلم پرخرج و پرماجرای تابستانی به آن احتیاج دارد اما وقتی در فیلم به یک کلوزآپ از هیو جکسون می رسیم، دیگر مساله جلوه های ویژه و سرعت و حرکت مطرح نیست بلکه ما باید یک صحنه احساساتی و عمیق را به تماشاگر عرضه کنیم. حتی اگر این صحنه تنها یک لحظه به طول بیانجامد. برای من خطرناک ترین لحظه فیلم سازی به نتیجه رساندن صحیح همین صحنه کوتاه است.»

هیوجکمن، بازیگر نقش اول فیلم تازه اکسمن، که یکی از تهیه کنندگان این فیلم نیز محسوب می شود، در فیلم تازه گرگ مرد، در راه جستجو و کشف ریشه های خود در یک درونگرایی تازه، بیش از همیشه به زورآزمایی با شخصیت های منفی فیلم می پردازد.

هیو جکمن می گوید: «همه چیز در این فیلم رنگ و بویی تازه دارد و من خیلی خوشحالم از این که فیلم توانسته است در این راه جدید و نگرش تازه به ساخت فیلم های اکسمن تا این حد موفق باشد.»

جکمن در ادامه این سخنان می گوید: «من در این فیلم به عقب و به صد سال زندگی هوگان بازگشته ام و درواقع زندگی او را از زمان حال حاضر تا گذشته به طور معکوس گذرانده ام. در دنیای بازیگری معمولا این کار برعکس انجام می شود اما من مجبور بودم در نقش شخصیتی بازی کنم که هیچ چیز از گذشته خود نمی داند و من توانستم با گشودن یک دریچه تازه به شخصیت نویافته این موجود عجیب دست پیدا کنم.»

یکی از تازه ترین شخصیت هایی که در فیلم تازه اکسمن گنجانده شده، شخصیت «تیز دندان» است. نقش تیزدندان را بازیگر معروف هالیوود لیو شریبر بازی می کند که معتقد است داستان هایی با تم برادر علیه برادر فیلم های دراماتیک و جالبی را می سازند: «داستان این فیلم شبیه داستان های کتب مذهبی است. هابیل و قابیل. شاید ادگار و ادموند «شاه لیر» شکسپیر. یکی از آن داستان هایی است که بازی آن برای من بسیار لذت بخش است.»

اما گوین هود کارگردان فیلم در این که این فیلم را با آثار ویلیام شکسپیر مقایسه کند مردد است و آن را بیشتر شبیه به داستان های اسطوره ای درباره خدایان یونان می داند: «زئوس یا زاوش، پوسایدان و آپالو اولین قهرمان هایی از این نوع بوده اند و چیزی که به نظر من آن ها را تا این حد مورد توجه قرار داده است همان قدرت های ماورالطبیعه ای بوده است که از آن بهره مند بوده اند. همین خدایان از نقاط ضعف بسیاری نیز برخوردار بوده اند که از عواطف شدید درونی آن ها برخاسته است. از جمله حسادت، فریب و دورویی، خیانت و دروغ گویی.»

با این حال گوین معتقد است فیلم تازه اکسمن هم برای کسانی که به تجزیه و تحلیل مسایل روز در رابطه با فیلم می پردازند جالب است و هم کسانی که با تماشای فیلم به خود خواهند گفت: «چه فیلم جالب و تماشایی و چه جلوه های ویژه بی نظیری و راستی که گرگ مرد، موجود بدی است اما باید ببینید این بار چه کرده است!»

XS
SM
MD
LG