لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۵

بایدن از اسرائیل خواست راه حل «دو کشور مستقل در کنار هم» را در پیش بگیرد


پیشاپیش دیدار باراک اوباما و شیمون پرز، روسای جمهوری آمریکا و اسرائیل، جو بایدن معاون ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا اسرائیل را به حمایت از راه حل موسوم به «دو کشورمستقل در کنار هم» در مناقشه اسرائیل و فلسطینی ها ترغیب کرد.

جو بایدن در سخنان روز سه شنبه خود در ایپک، کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل که قوی ترین لابی اسرائیل در آمریکا به شمار می رود، اسرائیل را به توقف ساخت و ساز شهرک های جدید و آزادی عبور و مرور فلسطینی ها ترغیب کرد.

جو بایدن گفت امنیت اسرائیل «غیرقابل مناقشه » است و از کشورهای عربی خواست در مواجهه با اسرائیل موضعی معنی دار اتخاذ کنند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، بر پیشنهاد اخیر مبنی بر تشکیل کشور فلسطینی صحه نگذاشته است. راه حل دو کشور مستقل، محور تلاش های میانجیگرایانه آمریکا میان دو طرف اسرائیل و فلسطینی در یک دهه گذشته است.

باراک اوباما و رییس جمهوری اسرائیل قرار است در دیدار خود در واشنگتن از جمله درباره صلح خاورمیانه و راه های رسیدن به صلح گفت و گو کنند.

شیمون پرز، رییس جمهوری اسرائیل، روز دوشنبه گفت برنامه اتمی جمهوری اسلامی ایران تهدیدی برای منطقه و جهان به شمار می رود. ایران می گوید برنامه اتمی اش اهداف صلح آمیز را دنبال می کند و حق دارد که این تکنولوژی را داشته باشد. سازمان ملل متحد تا کنون سه قطعنامه تنبیهی را علیه جمهوری اسلامی ایران، به خاطر تعقیب برنامه های اتمی اش، به تصویب رسانده است.XS
SM
MD
LG