لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۲

گزارش اجتماعی: مخاطرات رانندگی افراد سالخورده


تد لاندپور، خبرنگار صدای آمریکا، واشنگتن

امنیت راه ها و جاده ها با حضور رانندگان سالخورده به سن و نیز نوع گواهینامه آن ها بستگی دارد.

شش سال از روزی که یک راننده ۸۶ ساله اهل کالیفرنیا با از دست دادن کنترل خودرو با پارکینگ عمومی یک مرکز خرید تصادف کرد و عامل مرگ ۱۰ تن شد گذشته است، اما خشم و انزجار عمومی از این موضوع که رانندگان سالخورده امنیت و سلامت جاده ها را در معرض تهدید قرار می دهند هنوز باقی است.

فلوریدا، که بالاترین درصد رانندگان بالای سن ۶۵ سال را داراست، اولین ایالتی بود که برای اولین بار مراکز آزمایش دید و قدرت تصمیم گیری رانندگان سالخورده و سلامت آن ها را تاسیس کرد.

شهر اورلاندو در ایالت فلوریدا، اولین شهر ایالات متحده بود که به مراکز ارزیابی خود اختیار داد تا گواهینامه رانندگانی را که امنیت جاده ها را درمعرض خطر قرارمی دهند، باطل کنند.

اما هنوز بسیاری از ایالت ها، گواهینامه همه افرادی که پیشینه رانندگی خوبی دارند را به طور خودکار تمدید می کنند.

بحث پیرامون سلامت جسم و روان رانندگان سالخورده در نشریات و روزنامه های اینترنتی بالا گرفته است.

بسیاری از رانندگان مسن و طرفدارانشان معتقدند آن ها قانون را رعایت و نسبت به رانندگان جوان، با احتیاط و دقت بیشتری رانندگی می کنند.

در ضمن این گروه از رانندگی در مسیرهای طولانی در برزگراه ها، که تصادفات آن ها مرگبارترند، اجتناب می نمایند. آن ها اغلب می گویند توانایی پرداخت هزینه رفت و آمد با تاکسی را ندارند و در ضمن، وسایل نقلیه عمومی جایگزین خودروی شخصی، همچون اتوبوس و مترو به اندازه کافی موجود نیست.

از سویی دیگر، گروه های مخالف معتقدند سرعت اندک رانندگی افراد سالخورده جاده ها را مسدود می کنند و رانندگان دیگر پشت فرمان را خشمگین می کند.
بسیاری خاطرنشان می کنند چون رانندگی نشانه حیات مستقل سالخوردگان است، آن ها کماکان بر رانندگی در جاده ها پافشاری می کنند، حتی اگر کاری در خارج از منزل نداشته باشند.

بنابراین یکی ازدشوارترین مسئولیت های فرزندان بزرگسالان، متقاعد کردن والدین سالخورده از دست کشیدن از رانندگی و حفظ امنیت خود و دیگر افراد جامعه است.

بیشتر اوقات بحث پیرامون چالش های مالی پرداخت جریمه و یا پرونده شکایت های حقوقی، پس انداز سراسر عمراین افراد را به باد می دهد.

XS
SM
MD
LG