لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۶

گزارش سیاسی: تمدید ماموریت سازمان ملل در صحرای باختری


فید تامپسون، خبرنگار صدای آمریکا، داکار

پس از گذشت سال ها شکست برای دستیابی به راهکاری پیرامون اختلاف مرزی بر سر قلمروی کوچکی بین مراکش و موریتانی، سازمان ملل ماموریت خود در کشورهای غرب صحرای آفریقا را تمدید کرده است.

صحرای باختری، یک قلمرو بیابانی کوچک و باد خیز با ذخائر اندک آب و در واقع سرزمینی بی بر درمرکز طولانی ترین اختلاف مرزی در آفریقا است.

از ۳۰ سال پیش که استعمارگران اسپانیایی از این منطقه خارج شدند، مراکش و یک جنبش مستقل مورد حمایت الجزیره بر سر این سرزمین اختلاف نظر داشته اند.

ماموریت سازمان ملل در صحرای باختری بدون دستیابی به موافقت دوجانبه به زودی پایان می یابد.

رباط پیشنهاد کرده است این منطقه یک قلمرو خودمختار تحت کنترل مراکش اعلام شود.

پلیساریو، گروه مستقل صحرای باختری، کشور مستقل خود را خواستار شده است.

سازمان ملل از طرفین خواسته است مذاکرات را ادامه دهند.

فارهان هاک، معاون سخنگوی سازمان ملل می گوید:« دبیر کل توصیه کرده است شورای امنیت بر خواست خود مبنی بر تداوم گفتگوها بر مبنای حسن نیت و بدون پیش شرط و نیز نشان دادن اراده سیاسی به منظور قدم گذاردن در گفتگوهای راه گشا تاکید کند.»

ماموریت سازمان ملل در سال ۱۹۹۱ با هدف نظارت برآتش بسی که نشانه پایان جنگ شورشیان بین نیروهای مراکش و جنگجویان پلیساریو بود، آغاز شد. اما از آن زمان تاکنون، گفتگوها و مذاکرات بدون نتیجه ادامه یافته اند.

بن کی مون، دبیر کل سازمان ملل می گوید تغییر در شرایط کنونی تنها زمانی رخ می دهد که واقع گرایی و روحیه آشتی بین طرفین حاکم باشد.
براهیم غالی، نماینده پولیساریو در الجزیره می گوید: « پلیساریو از توصیه هایی که طرفین را پیش از دور بعدی گفتگو به مذاکرات غیررسمی استقبال می کند. اما سازمان ملل باید مسائل حقوق بشر را نیز در نظر داشته باشد.»

تقریبا" نیمی از جمعیت بومی صحرای باختری در اردوگاه های پناهندگان در سراسر مرز الجزیره و در نزدیکی شهر تیندوف زندگی می کنند.

کارشناسان سیاست خارجی ایالات متحده می گویند صحرای باختری مانع عمده ای بر سر امنیت منطقه ای و توسعه اقتصادی ست.

ویلیام زارتمن، تحلیل گر خاورمیانه و آفریقا در برنامه مدیریت بحران دانشگاه جانز هاپکینز می گوید: «این اختلاف نظر همچون سنگی در جاده است که مسیر همکاری بیشتر بین کشورهای شمال آفریقا، عامل منفعت همه جانبه همه کشورهای منطقه خواهد بود.در حال حاضرهمه این کشورها، ازعدم همکاری، بویژه در زمینه اقتصادی رنج می برند، بنابراین برداشتن این سنگ حیاتی ست. »

زارتمن می گوید:« کشورهای شمال آفریقا همکاری بیشتری با اروپا و ایالات متحده داشته و سطح تبادلات بازرگانی سراسر منطقه را تا یک میلیارد دلار افزایش داده اند. واشنگتن باید برای آشتی در شکل یک کشور صحرای باختری خود مختار در مراکش تلاش بیشتری نماید. پرسش اصلی تضمین موفقیت ما برای یافتن یک راهکار آشتی جویانه دوجانبه به نحوی ست که صحرای باختری را نه قلمرو مطلق مراکش و نه استقلال الجزیره در منطقه قلمداد می کند.»

پولیساریو همواره پیشنهاد یک کشور خود مختار را رد کرده است. این گروه می خواهد برای تعیین آینده وضعیت این قلمرو که گزینه استقلال را نیز در نظر می گیرد، رفراندوم برگزار شود.

ماموریت سازمان ملل در صحرای باختری مسئولیت برگزاری این رفراندوم را به عهده گرفته بود، اما این امر هنوز به وقوع نپیوسته است.

XS
SM
MD
LG