لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۸

درگیری نیروهای دولتی و طالبان در شمال غربی پاکستان تشدید شد


مقامات پاکستانی می گویند درگیری میان سربازان دولتی و شبه نظامیان طالبان در شمال غربی این کشور پس از سه ماه آتش بس تشدید شده است.

به گفته این مقامات، سربازان دولتی روز دوشنبه در عملیاتی در منطقه بونر هفت شبه نظامی از جمله یکی از فرماندهان طالبان را کشتند.

در دره سوات در نزدیکی این محل نیز طالبان مسئولیت حمله به یک کاروان ارتش و کشتن یک سرباز را برعهده گرفت.

شمار کشته شدگان به شکل مستقل قابل تایید نیست.

پاکستان روز دوشنبه در مینگورا، شهر اصلی سوات، حکومت نظامی اعلام کرد و شبه نظامیان را به نقض قرارداد صلح از طریق حمله به نیروهای امنیتی و گشت زنی در خیابان ها متهم کرد. اما ارتش پاکستان اعلام کرد با اعمال قوانین منع رفت و آمد در سوات، قرارداد صلح را برقرار می کند.

مقامات پاکستانی بر اساس قرارداد صلح توافق کردند در قبال توقف خشونت های گروه های شورشی، قوانین اسلامی را در سوات و دیگر بخش های منطقه ملکند اعمال کنند.

ماه گذشته پس از آن که شبه نظامیان دره سوات تلاش کردند قوانین اسلامی خود را بر بونر در صد کیلومتری شمال اسلام آباد پایتخت پاکستان تحمیل کنند، سربازان پاکستانی عملیات گسترده ای را علیه آنان آغاز کردند.

طالبان، دولت پاکستان را به نقض قرارداد صلح از طریق حمله به شبه نظامیان متهم می کند. این گروه اسلامگرا همچنین با برپایی دادگاه اسلامی دولتی در ملکند مخالفت کرده و گفت این مساله پیش از این مورد مذاکره قرار نگرفته است.

XS
SM
MD
LG