لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۸

پرده برداری از تندیس یک برده پیشین در پایتخت آمریکا


گزارش جولیا ریچی، خبرنگار صدای آمریکا در واشنگتن

رهبران سیاسی از دو حزب دمکرات و جمهوریخواه در پایتخت ایالات متحده گردهم آمدند تا از مجسمه یک برده پیشین و یکی از معروف ترین مخالفان برده داری قرن نوزدهم، سوجورنور تروث، پرده برداری کنند.

تروث که در ضمن یکی از پرچم داران جنبش های آزادی زنان نیز به شمار می رود، نخستین زن سیاهپوستی است که از او به این صورت تجلیل شده و مجسمه ای از نیم تنه او در پایتخت ایالات متحده آمریکا قرار گرفته است.

گروه کثیری از هنرمندان، نقاشان، طراحان و سیاستمداران سرشناس از گوشه و کنار کشور، برای شرکت در این مراسم قدردانی و پرده برداری حضور یافتند.

بسیاری از زنان مشهور و مطرح نیز در این مراسم حضور یافتند از جمله هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا، که یکی از پشتیبانان طرح قرار دادن یک جایگاه دایمی برای تندیس سوجورنور تروث در پایتخت نیز به شمار می رود.

خانم هیلاری کلینتون در این مورد می گوید: «تروث برعلیه مجازات اعدام فعالیت داشت و بارها درراه جلوگیری از آن دست به موعظه زد. او هم چنین کوشید تا تغییرات اساسی در شرایط موجود در زندان های مملکت بوجود آورد و در زمان جنگ های داخلی، دست به گردآوری گروهی از سربازان آمریکایی آفریقایی تبار به نام « ارتش وحدت» زد. او هم چنین تلاش کرد تا از جداسازی سیاهان و سفید پوستان در ترامواهای شهر واشنگتن جلوگیری کند و با فعالیت های خستگی ناپذیر خود کوشید تا شرایط زندگی مردان و زنانی که از بردگی آزاد شده بودند را بهبود بخشد.»

سوجورنور تروث خود در شرایط بردگی در سال ۱۷۹۷ متولد شد اما در اوایل قرن نوزدهم از زادگاه خود فرار کرد و باوجود آنکه سواد خواندن و نوشتن نداشت اما در دهات و شهرهای مختلف دست به سخنرانی های پرشوری زد که بردگان این نواحی را تشویق به انجام حرکاتی برای لغو برده داری می کرد. او هم چنین در راه به دست آوردن حق رای دهی به زنان تلاش می کرد.

میشل اوباما، بانوی اول آمریکا می گوید اگر سوجورنور تروث امروز شاهد این واقعه و پیشرفت هایی که زنان در راه به دست آوردن حقوق خود در طول سال ها به آن دست یافته اند بود به راستی به خود می بالید :«ای کاش سوجورنو می توانست مرا ببیند که در حالی که یکی از نواده های همان بردگان هستم اما امروز در مقام بانوی اول در خدمت ایالات متحده آمریکا می باشم.»

سیسلی تایسون، بازیگر تئاتر و سینمای آمریکا یکی از معروف ترین خطابه های سوجورنور تروث را که در سال ۱۸۵۱ برای گروهی از حاضران در یک کنوانسیون زنان ایراد شده بود قرائت کرد:

« به من نگاه کن

به دست های من نگاه کن،

من شخم زده ام

من دانه کاشته ام

و درو کرده ام..

و هیچ مردی

هرگز، هرگز

نمی تواند از من برتر باشد

چرا که

من یک زن هستم.»

ننسی پلوسی، رییس مجلس نمایندگان کنگره آمریکا گفت: «تروث امروز بالاخره در جایگاهی قرار گرفته است که به راستی سزاوار اوست. جایگاهی در کنار دیگر زنانی که زندگی خود را وقف احیای حقوق هم نوعان خود کرده اند.»

خانم پلوسی در ادامه این سخنان گفت: «از این پس هر فردی که به دیدار از پایتخت ایالات متحده آمریکا می آید می تواند از نقشی که تروث در تاریخ این کشور داشته آگاه شود و با الهام از او کارهای ناتمام دیگر را به پایان برساند. کارهایی برای پایان بخشیدن به هرگونه تبعیض، نفرت و خشونتی که در جامعه وجود دارد.»

تندیس نیم تنه تروث در جایگاه تازه خود تنها نخواهد بود. در ماه های آینده مجسمه ای از روزا پارک، یکی دیگر از چهره های برجسته جنبش آزادی سیاهان آمریکا، زنی که از نشستن در قسمت عقب اتوبوس به خاطر سیاهپوست بودن خودداری کرد نیز در کنار مجسمه سوجورنور تروث قرار خواهد گرفت.

XS
SM
MD
LG