لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۳

گزارشگران بدون مرز روز آزادی مطبوعات را با حمايت از خبرنگاران محبوس برگزار کردند


گزارشگران بدون مرز روز یکشنیه برای جلب اذهان به مخمصه خبرنگاران محبوس، روز آزادی مطبوعات را با برپایی اجتماعی در مقابل مقر سازمان ملل متحد در نيويورک برگزار کردند.

فعالان در اين اجتماع حمايت خود را از يک خبرنگار آمريکایی ايرانی تبار محبوس در ايران، و دو خبرنگار آمريکایی ديگری که در کره شمالی به زندان افتاده اند، ابراز کردند.

در ايران، دادگاه، رکسانا صابری را به اتهام جاسوسی برای آمريکا مجرم شناخته و او را به هشت سال حبس محکوم کرده است. خانم صابری از روز بيست و يکم آوريل به اعتصاب غذا متوسل شده است و اعضای گروه گزارشگران بدون مرز نيز در حمايت از او اعتصاب غذا کرده اند.

در این میان طلا دولتشاهی، مدیر شعبه نیویورک این سازمان، اظهار داشت که اگر پرزیدنت باراک اوباما مایل به بهبود روابط با ایران است، باید فشار بیشتری بر تهران برای آزادی خانم صابری اعمال کند.


کره شمالی نيز دو خبرنگار آمريکایی، يکی لورا لينگ، و ديگری اونا لی را، که شش هفته پيش توسط ماموران امنيتی در مرزآن کشور با چين توقيف شدند ، کماکان در حبس نگاه داشته است.

کره شمالی هنوز جزیيات اتهام اين دو خبرنگار را اعلام نکرده است.

وسایل ارتباط جمعی در ايران ميگويند رکسانا صابری در اعتصاب غذا نيست و حالش خوب است. به گفته آنها موضوع اعتصاب غذا توسط افرادی مطرح شده است که قصد شان سوء استفاده از موقعيت است.

منوچهر متکی وزير امورخارجه جمهوری اسلامی روز شنبه به هيروفومی ناکاسونه وزير امورخارجه ژاپن اطمينان داد که درخواست استيناف رکسانا صابری با عدل و انصاف پيگيری ميشود. مادر رکسانا ژاپنی است و ژاپن ميگويد پرونده را با نگرانی دنبال ميکند.


XS
SM
MD
LG