لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۴۰

ايران قبل از انتخابات رياست جمهوری وارد مذاکره با آمريکا نمی شود


* ايران برای واردات بنزين ممکن است با حق العمل هائی کلان مواجه شود

گاردين زير عنوان"واردات بنزين ايران در ماه مه سی و هفت درصد بالا ميرود" به نقل از منابع آگاه از ادامه ذخيره سازی بنزين در ايران در آستانه انتخابات رياست جمهوری در ماه خرداد خبر ميدهد و می نويسد انتظار ميرود واردات بنزين ايران در ماه جاری در مقايسه با ماه مشابه سال قبل، با افزايشی سی و چهار هزار بشکه ای، به صد و بيست و هشت هزار بشکه در روز برسد.

گاردين با اين يادآوری که ايران هم اکنون هفت ميليون و هفتصد هزار بشکه بنزين را در کشتی های لنگر انداخته در جزيره خارک انبار کرده است، به نقل از يک دلال آسيائی مستقر در خاورميانه، که برای يک شرکت عمده غربی کار ميکند، از مناسب بودن قيمت ها برای ايران در اغلب ماههای سال جاری خبر ميدهد.

گاردين با اشاره به لايحه ای که اخيرا با هدف فراهم ساختن اهرمی جديد برای رياست جمهوری آمريکا در مقابله با برنامه مشکوک اتمی ايران از طريق وضع تحريم های تنبيهی عليه طرفهای درگير در تامين بنزين برای ايران به سنای آمريکا ارائه شد، و لايحه ای مشابه که قبلا به مجلس نمايندگان آمريکا ارائه شده است ، نظر يک دلال را نقل ميکند که معتقد است گرچه اين لوايح واردات بنزين را برای ايران دشوار ميکند، اما آن را بکلی مختل نخواهد کرد. اما به گفته اين دلال، دشواری ها می تواند وضع حق العمل هائی کلان توسط تامين کنندگان بنزين برای ايران را در پی داشته باشد.

* ايران قبل از انتخابات رياست جمهوری وارد مذاکره با آمريکا نمی شود

لس آنجلس تايمز زير عنوان"آمريکا نگران است ايران پاسخ دادن را به تعويق بياندازد" می نويسد نگرانی دولت اوباما از اينکه چه مدت طول خواهد کشيد تا ايران به پيشنهاد صلحی که ارائه شده است پاسخ بدهد رو به افزايش است، و از آن بيم دارد که اين تاخير در داخل و خارج موجب بروز فشاری شود که ممکن است به تلاش برای فائق آمدن بر سالها خصومت از طريق گفتگو لطمه وارد کند.

لس آنجلس تايمز با اين يادآوری که پيشنهاد پرزيدنت اوباما در نوار ويديوی تبريک سال نو ارائه داده شد، به نقل از مقامات آمريکائی می نويسد ممکن است تهران تا پائيز و يا حنی تا پايان سال جوابی ندهد.

لس آنجلس تايمز می نويسد در همين حال قانونگذاران آمريکائی و مقامات اسرائيلی تاکيد بر آن دارند که نبايد گذاشت ايران تصميم گيری را برای مدتی نا محدود به تاخير بياندازد. آنان استدلال ميکنند که تهران می تواند از اين تاخير برای ادامه فعاليت در مورد آنچه که بسياری از کشورها ميگويند برنامه ای برای توليد تسليحات اتمی است استفاده کند. تهران چنين اتهامی را تکذيب ميکند.

لس انجلس تايمز می نويسد مقامات ايرانی روشن ساخته اند پيش از انتخابات رياست جمهوری که روز دوازدهم ژوئن (بيست و دوم خرداد) برگزار ميشود، و احتمالا تا يک ماه پس از آن، که رئيس جمهوری منتخب عهده دار امور خواهد شد، با آمريکا وارد مذاکره نمی شوند.

* کارگردان ايرانی در رقابتی بين المللی جايزه بهترين فيلم داستانی را برد

واشنگتن پست زير عنوان" فيلم هائی از ايران و آمريکا جوايز اصلی فستيوال تريبکا را بردند" می نويسد يک فيلم داستانی ايرانی، در باره دوستانی دانشجو که در يک تعطيلی آخرهفته در ساحل دريای خزر تجديد ديدار ميکنند، و يک فيلم مستند آمريکائی، در باره مسابقات رانندگی نوجوانان با اتوموبيل های کوچک موسوم به کوگارت، جوايز بالای فستيوال تريبکا را بردند.

واشنگتن پست می نويسد فيلم در باره الی، ساخته اصغر فرهادی، کارگردان و فيلمسازايرانی، برنده جايزه بهترين فيلم داستانی شد، و فيلم تعقيب روياها ، ساخته مارشال کوری، کارگردان و فيلمساز آمريکائی نيز جايزه بهترين فيلم مستند را برد.

XS
SM
MD
LG