لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۵

گزارش سیاسی: ظهور نامزدهای مستقل در انتخابات پارلمانی هند 


ریموند تیبودوکس، خبرنگار صدای آمریکا، بمبئی

تعداد نامزدهای مستقل، بویژه در میان شهروندان معمولی برای کسب کرسی در انتخابات پارلمانی هند به طورچشمگیری افزایش یافته است. این امر نشانه نارضایتی از دو حزب عمده کشور می باشد.

بسیاری از سیاستمداران بمبئی در زاغه نشین هایی که ۷۰ درصد این شهر ۱۴ میلیونی را تشکیل می دهد، درجستجوی جلب آرای مردم هستند.

شهروندان زاغه جنوب بمبئی می گویند تعداد نامزدهای انتخاباتی که درصدد جلب حمایت و آرای آن ها هستند، به طور بی سابقه وغیرمعمولی افزایش یافته است.

حداقل ۱۹ نامزد که بسیاری از آن ها اعضای احزاب مستقل هستند، درصدد دستیابی به کرسی جنوب بمبئی دراین دوره ازانتخابات پارلمانی هند هستند.

تعداد این نامزدهای رقیب در مقایسه با انتخابات دوره گذشته، سه برابر شده است.

مونا شاه، یکی از نامزدهای مستقل انتخابات پارلمانی، جراح چشم است که به سیاست روی آورده و رئیس حزب تازه تاسیس متخصصین درهند است.

وی می گوید: « تشکیل احزاب جدید در هند مهم هستند زیرا احزاب موجود و سنتی آن چنان در فساد سیاسی غرق شده اند که مردم نیازمند امیدی هستند که امور کشور را به پیش ببرند. این امر یکی ازمهمترین دلایلی ست که احزاب جدیدی همچون حزب ما با اهداف روشن و قابل درک برای مردم به صحنه آمده اند.»

تحلیل گران بر این باورند ظهور نامزدهای مستقلی همچون شاه، نمادی از نارضایتی عمومی فزاینده مردم درقبال دوحزب عمده کشور است.

این امر در ضمن نشانه خشم عمومی ازحمله های مرگبار سال گذشته در بمبئی ست که در واقع به یک فعالیت سیاسی روزمره برای شهروندان عادی بدل شده است.

شاه می گوید:« حمله های تروریستی سال گذشته، آخرین امری بود که به ما نشان داد بسیاری از ما باید برای اعمال تغییر قدمی برداریم. فرصت های بسیاری برای ما موجود است. احزاب سنتی موجود نیز وضعیت را می توانستند تغییر دهند اما چنین نکردند. بنابراین ما درصحنه قدم گذاشتیم.»

در اولین مرحله انتخابات هند که اوایل ماه جاری برگزار شد، ۹۴۷ نامزد درپی دستیابی به کرسی های احزاب مستقل پارلمان هستند.

بیش از ۵ هزار نامزد که بسیاری از آن ها مستقل هستند برای دستیابی به ۵۴۵ کرسی پارلمان هند رقابت می کنند.

نامزدهای مستقل، با پیشینه های رنگارنگ و متفاوتی همچون پزشک، بانکدار، ستاره سینمای بالیوود، بازیگرکریکت و رقصنده، برای اولین باردرعرصه سیاسی این انتخابات قدم گذاشته اند.

عظیم خان، تحلیل گرسیاسی « بنیاد جمع گرایی و شمول اجتماعی» در دهلی می گوید این نامزدها به دلایل و انگیزه های مختلف دراین رقابت ها شرکت کرده اند.

بعضی از کاندیداهای مستقل می گویند تبلیغات انتخاباتی دربرخی از بخش های کشور به دلیل نفوذ سیاسی احزاب عمده خطرناک است.

داوطلبانی که به نامزدهای مستقل کمک می کنند، مورد آزار و اذیت قرار گرفته و یا از سوی طرفداران احزاب قدیمی تر تهدید می شوند.

در حالی که رهبران احزاب عمده هند با اقدامات افراطی و نمایشی همچون استفاده از هلیکوپتر تبلیغات خود را پیش می برند، نامزدهای مستقل با گروه های کوچکی از مردم سخن می گویند و با توزیع دفترچه های اطلاعاتی و سیاست های مردمی تر به درخانه ها می روند.

بسیاری از ظهور نامزدهای مستقل ابراز نارضایتی می کنند. مانمون هان سینگ، نخست وزیر هند، آن ها را «سودجو» خوانده است. دیگران می گویند حمایت ازاین نامزدها به هدردادن رای است.

آقای خان، ضمن مخالفت با این ایده می گوید: « دموکراسی هند با نفوذ نامزدهای مستقل و احزاب کوچک تردرنقاط مختلف کشور، امنیت بیشتری خواهد داشت چرا که این افراد، بیشترازاحساس مسئولیت درقبال احزاب سیاسی خود، به آرای مردم ابراز وفاداری بیشتری می کنند. این رفتار برخلاف سیاست بسیاری از سیاستمداران احزاب عمده و قدیمی تراست که به جای وفاداری به آرای مردم، به حزب سیاسی خود متعهدترند. »

به نظر نمی رسد هیچ یک از نامزدهای دو حزب عمده در انتخابات پارلمانی هند با اکثریت آرا پیروزشوند.

XS
SM
MD
LG