لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۵

تظاهرات اول ماه مه در کشورهای مختلف اروپایی با دخالت پلیس همراه بود


روز جمعه در تظاهراتی که به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی کارگر، اول ماه مه درکشورهای مختلف برگزار شد، پلیس چندین کشور اروپایی با تظاهرکنندگان درگیر شد.

پلیس ترکیه با استفاده از فشار آب مانع ورود صدها کارگر به یکی از میدان های اصلی استانبول شد، همزمان مقامات ترک به گروه کوچکی که تحت مدیریت رهبران اتحادیه کارگری بودند، اجازه دادند مراسم یادبود روز کارگر را در میدان تقسیم استانبول برگزار کنند. رسانه های ترکیه از موارد جراحت و بازداشت تظاهرکنندگان خبر داده است.

پارلمان ترکیه هفته گذشته اول ماه مه را به عنوان تعطیلی ملی به تقویم این کشور بازگرداند. این تاریخ پس از کودتای نظامی ۱۹۸۰ در ترکیه از تقویم این کشور حذف شده بود.

در آتن، پلیس یونان علیه صدها هزار تظاهرکننده ای که از تظاهرات آرام و سازماندهی شده جدا شده و دست کم یک اتومبیل را به آتش کشیدند از گاز اشک آور استفاده کرد.

همزمان پلیس در برلین می گوید تظاهرکنندگان به سوی ماموران پلیس بطری و سنگ پرتاب می کردند. بنا به گزارش ها مسئولان پلیس آلمان از بازداشت دست کم ۴۸ تن در جریان تظاهرات روز جهانی کارگر در این کشور خبر داده است.

روسیه متحد، حزب حامی کرملین در روسیه، در چندین شهر عمده این کشور به سازماندهی تظاهرات دست زد. چندین هزار تن از پیروان کمونیسم در مقابل مجسمه « کارل مارکس» تجمع کرده وبا تکان دادن پرچم های قرمز رنگ به سیاست های اقتصادی دولت انتقاد کردند و خواستار کناره گیری دولت شدند. پلیس روسیه نیز چندین تن را در جریان تظاهرات در مسکو بازداشت کرده است. همچنین بیش از صد تن دیگر نیز در جریان تظاهرات روز اول مه در سن پیترزبورگ بازداشت شده اند.

مسئولان لینز در غرب اتریش نیز از ۵ مورد جراحت و ۲۰ مورد بازداشت درجریان تظاهراتی خبر دادند که از سوی یک گروه کمونیستی راه اندازی شده بود.

هزاران تن در تظاهرات اول ماه مه؛ روز جهانی کارگر در شهرهای اسپانیا به خیابان ها ریختند، در شهرهای مختلف فرانسه کارگران به سیاست های اقتصادی نیکولا سرکوزی رئیس جمهوری این کشور اعتراض کردند. در ایتالیا رهبران اتحادیه ها تظاهرات این روز را به نشانه احترام و همبستگی با قربانیان زمین لرزه ماه گذشته، در شهر آکویلا برگزار کردند.

سالها است که در بسیاری از کشورهای اروپایی اتحادیه های صنفی در اول ماه مه، با برگزاری تظاهرات نظرات خود را بیان می کنند. امسال مسئله رکود اقتصادی موضوع اصلی بسیاری از این تظاهرات است.

XS
SM
MD
LG