لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۲

محمد مصطفایی، وکیل دادگستری: اعدام دلارا دارابی «توجیه قانونی» ندارد


محمد مصطفایی وکیل دادگستری می‌گوید که حکم اعدام دلارا دارابی، هیچ«توجیه قانونی» ندارد. در همین حال عبدالصمد خرمشاهی وکیل دلارا دارابی نیز در گفتگویی با صدای آمریکا ضمن اظهار«شگفتی» از اعدام دلارا خاطرنشان کرد که اولیای دم شروطی را با خانواده دلارا مطرح کرده و آنها را امیدوار کرده بودند که در صورت تحقق خواسته هایشان، اجرای حکم قصاص را متوقف کنند، ولی امروز حدود ساعت هفت صبح،دلارا به پدرش تلفن زده و گریان به پدرش گفته که" پدر، من دارم طناب دار را می بینم، لطفا برایم کاری بکن". به درخواست عبدالصمد خرمشاهی، گفتگوی تلفنی را با محمد مصطفایی یک دیگر از وکلای مدافع دلارا ادامه می دهم.

محمد مصطفایی: من امروز حدود ساعت ۹ صبح بود که مطلع شدم دلارا دارابی در زندان مرکزی رشت، توسط دایره اجرای احکام دادسرای رشت اعدام شدند.

صدای آمریکا: مگر اجرای حکم به دستور رییس قوه قضاییه، به منظور جلب رضایت خانواده مقتول، متوقف نشده بود؟


محمد مصطفایی: اعلام شده بود که رییس قوه قضاییه اجرای حکم را متوقف کردند، ولی واقعا ما خودمان هم شوکه شدیم از این خبر. از این که حتا اجرای احکام برخلاف آیین نامه اجرای احکام قصاص و اعدام، وکلای دلارا دارابی را هم برای اجرای حکم دعوت نکرده بودند و زمان اجرا هم تعیین نشده بود، حالا صرفنظر از اینکه حکم متوقف شده بود یا نه، یکی از تکلیف هایی که مرجع قضایی بخصوص اجرای احکام، در مورد اینگونه پرونده ها دارد این است که ضوابط و مقررات را رعایت کند و مهمتر از همه وکیل محکوم علیه را یعنی کسی که جانش را می خواهند از بدنش بگیرند را در مراسم اجرای حکم دعوت کند.

صدای آمریکا: آیا اطلاع دارید که خانواده مقتول در زمان اجرای حکم دلارا حضور داشتند؟

محمد مصطفایی: گویا خانواده اولیای دم حضور داشتند، چون یکی از مقرره هایی که ما داریم این است که خانواده دم حضور داشته باشند. خانواده اولیای دم شرایطی را قبلا پیش پای خانواده دلارا دارابی گذاشته بودند که آنها تمام شرایط را اجرا کردند ولی متاسفانه برخلاف وجدان انسانی و به صورت کاملا ناجوانمردانه ای این حکم اجرا شد.

صدای آمریکا: در یکی از این شروط آمده بود که وکیل مدافع پرونده تعویض شود، و اینگونه آقای عبدالصمد خرمشاهی جای خودشان را به شما دادند، به نظر شما چرا خانواده مقتول چنین خواسته ای را مطرح کردند؟

محمد مصطفایی: خانواده اولیای دم یکی از خواسته هایشان این بود که اقای خرمشاهی عزل شود، بحث تعویض مطرح نبود. چرا که آقای خرمشاهی به صورت کاملا حرفه ای در این پرونده عمل کردند، ایرادهای قانونی که در این پرونده وجود داشت را مطرح کردند که باعث میگردید اجرای حکم «شبهه آمیز» باشد، و این وظیفه یک وکیل هست که این کار را انجام دهد، ولی چون ایشان بر خواسته های خودشان مبنی بر «بی گناهی» دلارا پافشاری می کردند، اولیای دم خواستار این شدند که آقای خرمشاهی عزل شوند و حتا عزل ایشان هم در صورتی که انجام شده باشد، به اقای خرمشاهی ابلاغ نشده است.

صدای آمریکا: دوباره جای طرح این پرسش باقی است که با توجه به اینکه ایران متعهد به اجرای پیمان نامه حقوق کودکان شده که در آن اعدام افراد زیر هجده سال ممنوع شده، اعدام دلارا دارابی که در سن هفده سالگی به اعدام محکوم شده چه توجیه قانونی دارد؟

محمد مصطفایی: اعدام دلارا دارابی و دیگر کسانی که اعدام شدند هیچ توجیه قانونی ندارد. امسال دلارا دارابی اولین کسی بود که حکم اعدامش اجرا شد و من امیدوار هستم که اجرای این احکام متوقف شود به این دلیل که ما در کشورمان قانون داریم، و آن کنوانسیون حقوق کودک نیز، به تصویب نمایندگان مجلس رسید و بر اساس قوانین موجود، تمام عهدنامه هایی که به تصویب مجلس شورای اسلامی می رسد و شورای نگهبان هم آنها را تایید می کند، در حکم قانون هست و قضات باید این قانون را اجرا کنند. ولی متاسفانه در مورد اطفال زیر ۱۸ سال نه تنها در مورد این موارد، در مورد حقوق کودکان بصورت عام، مفاد کنوانسیون حقوق کودک به هیچ عنوان مورد نظر قرار نگرفته و آنها اجرا نمی شوند و به نظر من، ایران به صورت صوری آن را امضا کرده، در صورتیکه اگر ایران پایبند به رعایت مفاد کنوانسیونحقوق کودک شده، باید تمام مقرراتش را بپذیرد و اجرا کند، و قضات هم باید پایبند به آن موازین قانون باشند، من متاسف هستم از اینکه می بینم در کشورم، در جایی که متولد شدم، چنین احکامی صادر و به اجرا در می آید، در حالی که فقط چهار کشور هستند که حکم اعدام افراد زیر ۱۸ سال را اجرا می کنند که و آن چهار کشور به غیر از ایران فقط شش مورد اعدام در این دو سال گذشته داشتند، هیچ کشور دیگری اطفال زیر ۱۸ سال را به اعدام محکوم نمی کند. و من درخواست می کنم از مسئولین قوه قضاییه، حتا رهبری جمهوری اسلامی ایران، که اکیدادستور دهند که اعدام افراد زیر هجده سال متوقف شود، تا آبرو و حیثیت کشورمان حفظ شود.

XS
SM
MD
LG