لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۰۵

هراس از جهانگیر شدن آنفلوآنزای خوکی شدت می گیرد


مسئولان بهداشت در بسیاری از کشورها برای کنترل گسترش بحران آنفلوآنزای خوکی، گام های فوری بر می دارند.

ویروس آنفلوآنزای خوکی، از زمانی که به عنوان یک مساله بهداشتی جدی تشخیص داده شد، مسئول بیمارشدن هزاران نفر، و شمار مرگ های مظنون که به سرعت گسترش پیدا می کند، شناخته شده است.

سازمان جهانی بهداشت سطح آماده باش جهانی برای نوع جدید آنفلوآنرا را به مرحله ۵ بالا برد، که یک درجه پایین تر از حدکثر آن است، و با جهانگیر شدن هایی که مسئول مرگ های عظیم در قرن بیستم شناخته می شود، قایل مقایسه خواهد بود.

مکزیک، که بزرگترین خوشه عفونت های آنفلوآنزای خوکی نخست در آنجا پیدا شد، سعی دارد گستره دقیق و جدی بودن ویروس را تایید کند. تا کنون، مسئولان بهداشت در آنجا می گویند آنها آلوده شدن حدود ۱۰۰ نفر به ویروس جدید را تایید کرده اند که از آنها هشت تن مرده اند.

سازمان جهانی بهداشت از تمام کشورها درخواست کرده است با «فوریت فزاینده» با گسترش ویروس مبارزه کنند. مدیر کل سازمان می گوید روشن است که جهانگیر شدن جدیدی آغاز می شود، فقط معلوم نیست آثار ویروس تا چه اندازه جدی خواهد بود.

تا کنون موارد ابتلا به آنفلوآنزای خوکی در ۱۲ کشور تایید شده است.

سوای هشت مرگ تایید شده در مکزیک، تنها مرگ تایید شده دیگر در آمریکا است که در آن یک کودک ۲۳ ماهه مکزیکی، که همراه با والدینش به ایالت تگزارس آمده بود، درگذشت.

دولت مکزیک دستور داده است تمام فعالیت های غیر اساسی در کشور، از روز جمعه، به مدت پنج روز متوقف شود. در آمریکا برخی از مدارس بسته شده اند، هر چند پرزیدنت اوباما می گوید نیازی به وحشت عمومی نیست.

اتحادیه اروپا یک جلسه اضطراری برای بحث درباره بحران در لوکزامبورگ تشکیل داده است. قرار است هفته آینده وزیران اتحادیه کشورهای آسیای جنوب شرقی، برای هماهنگ ساختن پاسخ خود ملاقات کنند.

دیگر مورارد تایید شده آنفلوآنزای خوکی در استرالیا، بریتانیا، کانادا، کاستاریکا، آلمان، اسراییل، اسپانیا، زلاند نو، هلند و سویس گزارش شده است. استرالیا، کلمبیا، فرانسه، دانمارک و کره جنوبی، از جمله کشورهایی هستند که درباره موارد مظنون تحقیق می کنند.

XS
SM
MD
LG