لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۶

نبرد سربازان پاکستانی با شورشیان در شمال غربی کشور ادامه دارد


سربازان پاکستانی روز پنجشنبه برای سومین روز پیاپی در ناحیه بونیر با ستیزه گران طالبان به نبرد پرداختند، در همین حال نیروهای امنیتی سعی دارند تندروهای اسلامی را از ناحیه ای در حدود ۱۰۰ کیلومتری اسلام آباد عقب برانند.

یک سخنگوی ارتش روز پنجشنبه گفت سربازان ستیزه گران را از یک گذرگاه استراتژیک در شمال غربی پاکستان بیرون کرده اند، اما رزمندگان طالبان هنوز بخش هایی از ناحیه بونیر را در کنترل دارند. او گفت ستیزه گران ده ها پلیس و سرباز را ربوده اند، و نیروهای امنیتی ۱۴ ستیزه گر را در یک دوره ۲۴ ساعته کشتند.

در این میان، زدوخوردهای قومی در شهر کراچی در جنوب پاکستان که دست کم ۳۴ کشته بر جا گذاشته، بر نگرانی های امنیتی افزوده است. سربازان شبه نظامی در خیابان های کراچی گشت می زنند، و دستور داده شده است تمام مدارس بسته شوند. یک سخنگوی نیروی شبه نظامی روز پنجشنبه گفت بیش از ۲۵ مظنون در ارتباط با خشونت که یک روز پیش آغاز شد دستگیر شده اند.

تیراندازی در کراچی روز چهارشنبه و در حالی در گرفت که تنش بین پشتون ها شمال غربی، که حامی حزب ملی عوامی هستند، و مردم اردو زبان هند تبار، که از جنبش قومی متحده پشتیبانی می کنند، افزایش یافت.

زدوخوردهای قومی از خشونتی که در شمال غربی پاکستان جریان دارد جدا است، در آنجا نیروهای امنیتی با تندروهای اسلامی می جنگند.

آصف علی زرداری رییس جمهوری پاکستان از مردم خواسته است در حالی که ارتش در هجوم عمده ای علیه ستیره گران طالبان در منطقه «بونیر»، در فاصله ۱۰۰ کیلومتری اسلام آباد درگیر است، متحد شوند. زرداری چهارشنبه شب در بیانیه ای گفت «زمان آن رسیده است که تمامی ملت اختلافات سیاسی خود را کنار بگذارد.» او همچنین بر نیاز به حفظ پاکستان به عنوان یک «کشورمعتدل، مدرن و دموکرات» تاکید گذاشت.

واشنگتن تحولات پاکستان را از نزدیک زیر نظر دارد. دولت اوباما از کنگره درخواست کرده است ۴۰۰ میلون دلار برای کمک به تجهیز و آموزش ارتش پاکستان تصویب کند.

گوردون براون نخست وزیر بریتانیا روز چهارشنبه گفت بریتانیا با هدف ریشه کن ساختن تروریست ها، بوبژه در امتداد مرز افغانستان و پاکستان، نزدیک به یک میلیارد دلار کمک به پاکستان خواهد فرستاد.

XS
SM
MD
LG