لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۷

انتشار آلبوم تازه ای از باب دیلان، حماسه خوان آمریکایی


آلبوم تازه باب دیلان به نام « باهم در این زندگی» یک بار دیگر تلاشی است از سوی این خواننده ترانه های روایت گونه و پیام آمیز، برای مطرحساختن مهم ترین مسایل روز به سبک و شیوه خاص - حماسه خوانی - اما در قالبی تازه و بی سابقه.

باب دیلان که در ۱۰ ساله گذشته از توجه خاصی در صحنه موسیقی و حتی سینمای آمریکا و جهان برخوردار بوده است شاهد موفقیت آلبوم های تازه و تهیه فیلمی از زندگی خود به نام «من اینجا نیستم» با شرکت بازیگران برجسته سینمای هالیوود بوده است.

آلبوم «با هم در این زندگی» نتیجه زندگی چندماهه باب دیلان در خانه کوچک و دورافتاده ای در سواحل مالیبو است که بنا بر گفته خود او تحت تاثیر ترانه های موسیقی دان های برجسته موسیقی جاز آمریکایی، مادی واترز و هاولین ولف از نیمه قرن بیستم ساخته شده است. در این مجموعه گاه نشانه هایی از داگ سام، خواننده موسیقی فولکلور آمریکا و حتی ادیت پیاف غزل خوان مردم کوچه و بازار فرانسه نیز دیده می شود.

یکی از ترانه های برجسته این آلبوم تازه، تحت تاثیر آثار جان بانیون نویسنده مذهبی آمریکای سال های۱۶۷۹ساخته شده است که آثارش راهنمای مهاجران به سرزمین تازه بوده است . این قطعه به نام «قلب فراموشکار» ریشه در افکار مذهبی بانیون و تاثیراتی که او از «دانته» و «کمدی الهی» گرفته است دارد و ترحیع بند آن زمزمه آرامی است که این کلمات را تکرار می کند: «احساس می کنم تغییراتی در راه است.»

با این وجود بنا برگفته منتقدین موسیقی، شیوه خواندن و سادگی که درصدای باب دیلان وجود دارد، آلبوم باهم در این زندگی را تبدیل به « یک تجربه شنیداری هیجان انگیز که انسان را تشویق به همخوانی با آن می کند» کرده است.

در این آلبوم تازه، گیتاریست گروه « تام پتی»، مایک کمپل و دیوید هیدالگو پایه گذار گروه «لوس لوبوس» باب دیلان را همراهی کرده اند.

دیلان از گوشه هایی از موسیقی بلوز نیز استفاده کرده است و کلام های ترانه های او در عین حالی که از عشق و سکس سخن دارد، هوای نفس را به تمسخر می کشد و در عین حال به شیوه نخستین ترانه های خود همه چیز را «قابل قبول» می خواند.

باب دیلان، شاعر، ترانه سرا، آهنگساز و نقاشی است که در طول مدتی نزدیک به ۵ دهه یکی از مهمترین چهره های موسیقی پاپ آمریکا به شمار می رود. بیشتر معروفیت دیلان به دهه ۶۰ میلادی و به زمانی باز می گردد که او به روایتگری وقایع دوران خود پرداخت و ناگهان یکشبه تبدیل به یکی از سردمداران نسل بی قرار خود شد.

هم چنین ندر آن زمان ، برخی از ترانه های اولیه باب دیلان چون «در وزش باد» به سرود و مظهری از جنبش های آزادیخواهی سیاهان آمریکا و مخالفت با ادامه جنگ ویتنام تبدیل شد.

آلبوم تازه باهم در این زندگی، که روز ۲۸ آوریل به بازار عرضه شد، بنا بر گزارش نشریه «بیلبورد» در همین مدت کوتاه تبدیل تبدیل به پرفروش ترین صفحه این فهرست شده است و در راه رسیدن به مقام اول است که در این صورت باب دیلان را برای پنجمین بار در صدر هنرمندان پرفروش این فهرست قرار خواهد داد.

XS
SM
MD
LG