لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۹

وزارت امور خارجه آمریکا: ایران در سال ۲۰۰۸ به حمایت از تروریسم ادامه داد


وزارت امور خارجه آمریکا می گوید ایران در سال ۲۰۰۸ همچنان «مهمترین» حامی تروریسم بود.

وزارت امور خارجه در گزارش سالانه خود درباره روند تروریسم جهانی که روز پنجشنبه منتشر شد، می گوید سال پیش نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب ایران به ارسال اسحله و پول برای حزب الله لبنان و آموزش افراد آن، با هدف تضعیف دولت لبنان و پیشبرد یک کمپین ضد اسراییلی، ادامه داد. گزارش اضافه می کند نیروی قدس با ارسال اسلحه و ابزار انفجاری برای گروه های ستیزه گر عراقی که نیروهای آمریکایی، عراقی و ائتلاف را هدف می گرفتند، همچنان از آنها حمایت می کرد.

گزارش می گوید افزون بر این، انتقال جنگ افزار از ایران برای طالبان در افغانستان در سال ۲۰۰۸، همچنان تهدیدی برای سربازان افغان و ناتو بود و کوشش برای برقراری ثبات در کشور را تضعیف می کرد.

در بخش دیگری از گزارش وزارت امور خارجه آمریکا گفته می شود القاعده برخی از توانایی های عملیاتی را که قبل از ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۳ داشت بازیافته است، و به صورت بزرگترین تهدید تروریستی برای آمریکا و شریکان آن باقی است. در گزارش گفته می شود در سالهای پس از حملات ۱۱ سپتامبر، القاعده و متحدان افراطی آن از مرز افغانستان گذشته اند و وارد مناطق دور افتاده در پاکستان شده اند و از آنها به عنوان یک پناهگاه امن و محلی برای آموزش تروریست ها استفاده کرده اند.

گزارش می گوید القاعده از آنجا با پیروان خود تماس برقرار کرده، به طرح ریزی حملات پرداخته و جنگجویانش را برای پیوستن به شورش بهافغانستان فرستاده است.

گزارش حاکیست طالبان و دیگر گروه های شورشی و دسته های بزهکار بخش هایی از پاکستان و افغانستان را در کنترل خود دارند و ثبات منطقه را تهدید می کنند.

با اینحال، گزارش وزارت امور خارجه آمریکا به «دستاوردهای عمده» در جنگ با تروریسم جهانی اشاره می کند، و دستگیری یا کشته شدن رهبران مهم تروریسم در پاکستان، عراق و کلمیبا را یادآور می شود.

XS
SM
MD
LG