لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۶

هر روز برای این شاعر برنده جایزه پولیتزر، روز زمین است


گزارش: آدام فیلیپس، خبرنگار صدای آمریکا در نیویورک

گری اسنایدر، شاعرآمریکایی برنده جایزه پولیتزر بیش از ۶۰ سال است که توانسته شرایط محیط زیستی برگرفته از طبیعت غرب آمریکا را با فلسفه ذن بودایی که جشن هستی به شمار می رود در اشعار خود به زیبائی منعکس کند.

اسنایدر با چشمانی خندان، گونه هایی گود رفته ، ریشی درهم و سفید با آرامشی کم نظیر، بخشی از تازه ترین کتاب خود که ترجمه مجموعه اشعاری از هان – شان است را می خواند. هان – شان شاعر چینی تباری که اسنایدر او را با شفقت و مهربانی یک « دیوانه کوهستانی» می خواند بیش از ۱۱۰۰ سال پیش در یک غار دورافتاده در صحراهای نامسکون و رام نشده چین زندگی می کرده است.

مسیر رسیدن به منزلگه هان – شان خنده آور است

جاده ای بی اسب و ارابه

دره ای تنگ و غیرقابل عبور

با سنگ هایی تیز و درهم شکسته

و غیر قابل گذر

هزاران هزار ساقه علف

زیر شبنم و ژاله شکسته اند

تپه ای از درختان صنوبر

درباد نغمه سر می دهند

و من ناگهان راه میان بر به خانه ام را

گم کرده ام.

تن از سایه می پرسد:

چگونه ادامه خواهی داد؟

گری اسنایدرمی گوید او هم چون هان – شان از طریق تجربه طبیعت پیرامون خود به درون بینی و فراستی باورنکردنی رسیدن است. اسنایدر که سال های جوانی خود را به عنوان یک طلبه مکتب « ذن بودایی» در ژاپن گذرانده است با مناظر و چشم اندازهای طبیعی این کشور به خوبی آشنایی دارد. او هم چنین با پیچ و خم های مناطق کوهستانی « سیرا نوادا» در کالیفرنیا، جایی که سال ها محل زندگی او بوده است نیز آشنایی عمیقی دارد.

اسنایدر می گوید: « یک گذرگاه باریک کوهستانی به راستی که یک رحمت الهی است. بالارفتن از یک راه مشخص خیلی بهتر و آسان تر از راه رفتن از میان علف های هرزه درهم پیچیده است. به این صورت شما می توانید خیلی آسان تر از مبدا به مقصد برسید!»

اسنایدر توضیح می دهد که در زمان های دور و پیش از آن که دهکده های اولیه در جوامع بشری بوجود بیایند، مردم از راه های صعب العبور و از میان جنگل های تاریک گذر می کردند تا غذا برای خوردن و توت های رنگی برای رنگ کردن پارچه های خود بیابند: « و البته اگر شما می خواهید به ماهی گیری یا شکار بروید می دانید از کدام راه باید بروید تا به آن رودخانه یا آن برکه برسید اما این راه تنها موقعی مفید است که در آن قدم می گذارید تا به مقصد برسید و بس.»

اسنایدر در ادامه این سخنان با لبخند می گوید: « این راهی است که ما را به دنبال خود می کشد اما یک راه واقعی نیست بلکه وسیله ای است برای رسیدن به مقصد. در زندگی واقعی هم این موضوع مصداق دارد.»

گری اسناید همان طور که قدم زدن در جنگل های رام نشده با همسر از درگذشته اش « کارول» را به یاد می آورد شعر « بیراهه» خود را می خواند:

... ما آزادیم تا راه خود را

در میان سنگ ها و صخره ها، در لابلای درخت ها

پیدا کنیم

تخته سنگ ها و گیاهان جنگلی، خود را

در مقابل پاهای بی اراده ما

گسترده اند

و باد ما را با خود به همان مکانی می برد

که پیش از آن بوده ایم...

اسنایدر معتقد است پیوندی عمیق بین انسان و طبیعت وجود دارد که ساده ترین توصیف آن عشق به «سرزمین مادری» یا « وطن» است.

گری اسنایدر می گوید: « ایجاد این رابطه تنگاتنگ با طبیعت حتی در شهر شلوغی چون منهتن نیویورک هم امکان پذیر است. شاید باور نکنید اما ینجا هم شما می توانید به محیط پیرامون خود توجه کنید. ببینید در چه ارتفاعی قرار گرفته اید. به انواع سنگ هایی که این جزیره کوچک از آن ساخته شده نگاه کنید و مواظب باشید چه نوع پرندگانی هنگام کوچ و مهاجرت از این منطقه گذر می کنند.»

گری اسنایدر خود را یک دنباله رو جنبش« تقسیم کننده آب های چشمه ها» می داند: « من به خصوص خیلی علاقمندم که بدانم سرچشمه رودخانه ها کجا هستند و چنانچه آن ها گم شده اند ببینم که آیا می توان یک بار دیگر آن ها را پیدا کنیم؟»

برخی از طرفداران محیط زیست در سال های اخیر کوشش کرده اند تا منشع و منبع اولیه رودخانه های کوچک و جویبارهای طبیعی که از بین رفته و یا در زیربنای ساختمان های مختلف قرار گرفته اند را یک بار دیگر پیدا کرده و آن ها را به جریان بیاندازند. اسنایدر می گوید: « مسئله بازیابی این چشمه های آب به خصوص در ایالت کالیفرنیا که کشاورزان مجبورند برای آبیاری مزارع خود از برف های آب شده استفاده کنند از اهمیت ویژه ای برخوردار است.»

او می گوید: « اگر گرمایش زمین باعث شود که برف کمتری در این ناحیه ببارد و یا برف را تبدیل به باران زمستانی کند ، این می تواند پایان دوران زراعت در ایالت کالیفرنیا باشد.»

گری اسنایدر علیرغم نگرانی هایی که در رابطه با شرایط محیط زیست در جهان امروز دارد، بسیار امیدوار است. او احساس می کند که بسیاری از این موارد منفی در حال تغییر و تحول هایی اساسی هستند و در نهایت معتقد به برزیستی طبیعت است :« اگر به تغییر وتحولاتی که تا امروز بر روی کره زمین ایجاد شده نگاه کنیم می بینیم که طبیعت در نهایت همواره پایدار مانده است.»

گری اسنایدر که در سال ۱۹۳۰ به دنیا آمده است می گوید هنوز چند کتاب دیگر پیش از آنکه بارخود را ببندد، شراب قرمز خود را بنوشد و غروب آفتاب را تماشا کند در دست نوشتن دارد.

XS
SM
MD
LG