لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۹

نیمی از مردم آمریکا مذهب خود را تغییر می دهند


مردیت بوئل
یک تحقیق جدید نشان می دهد که نیمی از بزرگسالان آمریکایی در طول زندگی خود دست کم یک بار مذهب خود را تغییر داده اند. این تحقیق همچنین حاکی از وجود جریان سیال وگوناگونی زندگی مذهبی در ایالات متحده است که به خاطر حرکت افراد در میان دین ها و مذاهب مختلف به وجود آمده است.
در نظرسنجی که توسط گروه تحقیقاتی Pew Forum درباره مذهب و زندگی اجتماعی انجام شده گفته می شود که مردم آمریکا اغلب در جوانی مذهب خود را تغییر می دهند و گاهی هم این کار را تکرار می کنند.
این تحقیق می گوید بیشتر چنین افرادی، دین زمان کودکی خود را تا پیش از ۲۴ سالگی رها می کنند و اکثرا پیش از ۳۶ سالگی به دین فعلی خود گرویده اند.
جان گرین از اعضای ارشد نظرسنجی می گوید افراد شرکت کننده گفته اند عوامل زیادی در تصمیمشان برای تغییر دین نقش داشته است. او می گوید:« به طور کلی بیشتر افراد گفتند که از دین زمان کودکی خود به تدریج فاصله گرفته اند. یک دلیل مشترک دیگر شرکت کنندگان این بوده که آنان اعتقاد به آموزه های دینی را از دست دادند. شکایات درباره رهبران دینی و موسسات مذهبی نیز در تصمیم گیری بسیاری از افراد نقش داشت.»
گزارش اخیر به دنبال یافتن پاسخ به پرسش ها درباره تغییر مذهب در ابعاد وسیع در آمریکا است.

این گزارش بر اساس مصاحبه با بیش از ۲۸۰۰ تن از کسانی تهیه شده که تغییر مذهب داده اند و برافراد مذهبی تمرکز می کند که دردین خود تغییر اساسی ایجاد کرده اند، مثل کاتولیک ها یا پروتستان های سابق یا پروتستان هایی که مذهب خود را تغییر داده اند.
گرگ اسمیت یکی دیگر از مسئولان تحقیق می گوید بسیاری از افرادی که در مراسم مذهبی خود شرکت نمی کنند می گویند اعتقاد به آموزه های مذهبی را از دست داده اند.

به گفته آقای اسمیت بسیاری به خاطر از دست دادن شیفتگی به رهبران یا تشکیلات مذهبی، همکاری با گروه یا سازمان مذهبی خود را نیز متوقف کرده اند چرا که می گویند آنها بیش ازآن که بخشنده ، پارسا و راستگو باشند ریاکار و متظاهرند و خود را در مقام قضاوت قرار می دهند و یا این که سازمان های مذهبی بیشتر بر قوانین تکیه می کنند تا معنویت.

بر اساس این نظرسنجی دلایل پشت تصمیم گیری به تغییر مذهب به شرایط زندگی افراد نیز بستگی دارد؛ این که فرد در شرایطی رشد کرده که مثلا در مراسم نیایش کلیسای کاتولیک یا پروتستان بر نیمکت زانو می زده و یا این که همواره درگیر مسائل غیرمذهبی بوده است.

گرگ اسمیت می گوید:« بیش از نیمی از افراد با نظرات کلیسا درباره مسائلی از جمله سقط جنین و همجنس گرایی موافق نیستند. حدود نیمی از آنها نظرات مذهبی درباره جلوگیری از بارداری را نمی پسندند و یک سوم نظرات کاتولیک درباره طلاق و ازدواج مجدد را دوست ندارند.»
گرگ اسمیت می گوید از میان کسانی که در کلیسای پروتستان تغییر مذهب داده اند اعتقادات دینی گاهی در تصمیم گیری اهمیت کمتری داشته است:« افراد ممکن است درباره شکل دعا و نیایش خود تغییرعقیده بدهند، ازسوی دیگر برخی دیگر از افراد در واکنش به تغییراتی که در زندگیشان رخ داده، مثل ازدواج و تغییر مکان، تغییر مذهب می دهند. »

این تحقیق آماری نشان داده است که تعهد مذهبی درمیان کودکان و نوجوانان به تصمیم به تغییر مذهب در آینده آنان ارتباط دارد. کاتولیک ها و پروتستان هایی که کلیسا را ترک گفته اند در کودکی نیز تمایل کمتری به شرکت منظم در برنامه های فوق برنامه مدرسه در روزهای تعطیل داشتند.

XS
SM
MD
LG