لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۰

ايران ميگويد تحريم بنزينی آمريکا را دور ميزند


* کنگره آمريکا به پرزيدنت اوباما عليه برنامه مشکوک اتمی ايران اهرمی جديد ميدهد

گاردين زير عنوان "ايران ميگويد می توانداز عهده تحريم های سوختی آمريکا برآيد" يک گزارش خبرگزاری رويترز را از تهران نقل ميکند که ميگويد يک مقام ارشد نفتی ايران روز پنجشنبه گفت ايران بنزين را پيدا ميکند، حتی اگر آمريکا تحريم هائی وضع کند که شرکت های فراهم کننده بنزين برای جمهوری اسلامی را هدف بگيرد.

گزارش با اين يادآوری که بيست و پنج سناتور آمريکائی از هر دو حزب روز سه شنبه برای پرزيدنت اوباما در مورد برنامه های مورد ظن اتمی ايران اهرمی جديد فراهم ساختند، و لايحه ای ارائه دادند که به وی اختيار ميدهد شرکت های درگير در تامين بنزين برای ايران را تحريم کند، اظهارات علی اصغر عرشی مدير امور بين المللی شرکت ملی نفت ايران را نقل ميکند که گفته است بدون شک ايران می تواند از عهده هرگونه اقدام آمريکا در اين زمينه برآيد.

وی ميگويد ما می توانيم از عهده برآئيم. ما چاره هائی ديگر داريم. ما می توانيم کارهائی در مورد مصرف، و نيز در مورد توليد انجام دهيم. بازار، بسياربزرگ است. اين بازاری نيست که توسط چند شرکت معدود اداره شود.

* چگونگی رويکرد آمريکا و اسرائيل به ايران در مذاکرات ماه آينده اوباما و نتانياهو در کاخ سفيد بررسی ميشود

جروسلام پست زير عنوان"کاخ سفيد نظريه تعيين ضرب الاجل برای مذاکره با ايران را رد ميکند" می نويسد کاخ سفيد روز چهارشنبه ايده تنظيم جدولی زمانی را در مورد برنامه تماس و گفتگو با ايران رد کرد و خاطر نشان ساخت که اين تلاش ممکن است مستلزم صرف يک دوره زمانی نسبتا طولانی باشد.

جروسلام پست می نويسد اسرائيل گرچه مخالف مذاکره با ايران نيست اما نگران است که جمهوری اسلامی ممکن است از فرصت مذاکره برای پيشبرد برنامه اتمی اش استفاده کند، و بهمين جهت مايل است شاهد محدوديتی زمانی برای جلوگيری از وقوع چنين سناريوئی، و نيز تضمين فشار به ايران برای عمل کردن به تعهدات اش باشد.

جروسلام پست می نويسد اما مايک هامر سخنگوی شورای امنيت ملی در کاخ سفيد روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت در شرايط فعلی تعيين جدولی زمانی برای مذاکرات درست بنظر نمی رسد، بلکه آنچه که بايد مد نظر قرارگيرد، چگونگی پيشرفت تماس و گفت و گو هاست.

جروسلام پست می نويسد چگونگی رويکرد آمريکا و اسرائيل به ايران موضوع اصلی در مذاکرات پرزيدنت اوباما و بنجامين نتانياهو نخست وزيز اسرائيل در نخستين ملاقات رسمی آنان در اواسط ماه مه در کاخ سفيد در واشنگتن خواهد بود.

* دادستان کل ايران ميگويد رکسانا می تواند از خامنه ای تقاضای عفو کند

عرب نيوز زير عنوان"ايران ميگويد صابری می تواند درخواست عفو کند" می نويسد به گزارش خبرگزاری نيمه رسمی فارس، ايران ميگويد رکسانا صابری خبرنگار آمريکائی ايرانی تبار محبوس اگر خواستاربخشودگی است می تواند به آيت الله علی خامنه ای رهبر ارشد درخواست بدهد.

عرب نيوز می نويسد قربانعلی دری نجف آبادی دادستان کل گفت اين پرونده نيز مسير قانونی خود را طی ميکند و اگر تقاضائی برای عفو وجود داشته باشد بايد به مقام رهبری داده شود.

عرب نيوز با اين يادآوری که خانم صابری عليه حکم محکوميت حبس هشت ساله اش به اتهام جاسوسی برای آمريکا درخواست استيناف داده است، اظهارات آقای نجف آبادی را نقل ميکند که ميگويد پيش از اين هم پروند هائی مشابه وجود داشته است و دادگاه تجديد نظر ممکن است حکم را تغيير بدهد.

عرب نيوز می نويسد آقای نجف آبادی افزود دادگاه تجديد نظر ممکن است حکم مجازات را کاهش و يا افزايش بدهد.
XS
SM
MD
LG