لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۹

پرزیدنت اوباما: زرادخانه اتمی پاکستان به دست ستیزه گران نخواهد افتاد


باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، می گوید دولت او گامهایی برای تغییر جهت سیاست خارجی ایالات متحده برداشته است.

آقای اوباما شامگاه چهارشنبه در یک کنفرانس خبری که همزمان با یکصدمین روز ریاست جمهوری او ترتیب داده شده بود، فهرستی از کارهایی را که در این زمینه انجام گرفته است ارائه داد، از جمله اقداماتی برای پایان دادن جنگ در عراق، تدوین استراتژی جدید برای مقابله با القاعده در افغانستان و پاکستان، وعهده ای که برای عملی ساختن وعده ای که برای بستن بازداشتگاه نظامی آمریکا در گوانتامو داده بود. در مساله متدهای بازجویی، آقای اوباما گفت تکنیک «واتر بوردینگ» که دولت بوش به کار می برد شکنجه بود. پرزیدنت اوباما گفت او چنین متدهایی را ممنوع ساخت زیرا اطلاعاتی که از این طریق به دست می آمد امکان داشت با به کار بردن شیوه های دیگری که منطبق بر ارزش های آمریکا باشد کسب شود.

در مورد شورش رو به گسترش در پاکستان، آقای اوباما گفت دولت اسلام آباد «شکننده» است، اما او یقین دارد که زرادخانه اتمی کشور به دست ستیره گران نخواهد افتاد.

رییس جمهوری آمریکا همکاری نیرومند بین ارتش های پاکستان و ایالات متحده را یادآور شد و گفت پاکستان متوجه می شود که بزرگترین تهدید داخلی ستیزه گران هستند، نه هند. آقای اوباما گفت ایالات متحده همچنین باید دولت پاکستان را برای کمک به مردم خود یاری دهد. او نبود توانایی در فراهم آوردن خدمات و سرویس های اولیه را یاد آور شد.

در پاسخ به پرسشی درباره عراق، پرزیدنت اوباما گفت شدت گرفتن اخیر بمب گذاری ها موجب نگرانی است، اما این نوع حوادث در مقایسه با یک سال پیش هنوز بسیار پایین است.
آقای اوباما روشن ساخت که وقایع جاری بر جدول زمانی او برای خروج نیروهای آمریکا از عراق تاثیر نداشته است. او اعتماد خود را به دولت بغداد ابراز داشت و گفت نظام سیاسی کشور استوار است و کار می کند.

XS
SM
MD
LG