لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۷

ناتو و روسیه تماس های رسمی را از سر می گیرند


ناتو و روسیه تماس های رسمی با یکدیگر را، در پی توقفی هشت ماهه به دلیل هجوم نظامی روسیه به گرجستان در سال ۲۰۰۸، از سر می گیرند.

یاپ د هوپ اسکفر، دبیر کل ناتو، روز چهارشنبه پیش از تشکیل جلسه در بروکسل گفت هیچ طرف نباید از حوزه های مورد اختلاف فاصله بگیرد. تمامیت ارضی گرجستان و تجدید یک پیمان نظامی دو جانبه را از جمله چنین مواردی دانست. مسکو به سهم خود، به مانورهای نظامی ناتو در گرجستان اعتراض کرده است.انتظار می رود گفت و گوهای بروکسل زمینه را برای تشکیل جلسه شورای وزیران ناتو و روسیه در ماه مه آماده کند.

مناسبات رسمی در جریان مناقشه نظامی پنج روزه روسیه و گرجستان در ماه اوت قطع شد. کشورهای عضو ناتو مسکو را به استفاده نامناسب از زور برای بیرون راندن سربازان گرجستان از جمهوری انشعابی اوستیای جنوبی متهم کردند. آن مناقشه ارتش گرجستان را ضعیف کرد و مناسبات شرق و غرب را به پاتین ترین سطح در دوره پس از جنگ سرد رساند.

مسکو علی رغم اعتراضات غرب، بعدا اوستیای جنوبی، و دومین سرزمین انشعابی، آبخازی را به عنوان کشورهای مستقل به رسمیت شناخت. از آن زمان، مناسبات دو طرف بهبود یافته و روسیه به کشورهای ناتو اجازه داده است از راه آهن و جاده های آن کشور برای رساندن تدارکات به نیروهای نظامی در افغانستان استفاده کنند.

XS
SM
MD
LG