لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۲۶

پرزیدنت اوباما: آمریکا هنوز با موانع زیادی روبرو است


پرزیدنت اوباما در یکصدمین روز ریاست جمهوری خود می گوید هرچند از پیشرفت هایی که در کشور صورت گرفته خوشنود است، اما اکنون زمان استراحت کردن نیست.

آقای اوباما این موضوع را روز چهارشنبه در جلسه ای با حضور شماری از شهروندان در ناحیه ای در حومه شهر سنت لوئیس در ایالت میسوری عنوان کرد و گفت آمریکاییان خود را جمع و جور کرده اند و برای بازسازی کشور تلاش می کنند. اما او همچنین هشدار داد که آمریکا هنوز با موانع زیادی روبرو است.

رئيس جمهوری آمريکا گفت کشور باید راه هایی پیدا کند که بحران مالی فعلی هرگز تکرار نشود، و برای کاهش هزینه مراقبت های پزشکی و درمانی که به تجارت و خانواده ها صدمه می زند، راه هایی بیابند. آقای اوباما همچنین به پرسش های حاضران پاسخ داد. او به یک کشیش گفت ایالات متحده نمی تواند دیگر بخش های جهان را نادیده بگیرد. و به دختر جوانی گفت دولت او در شیوه ای «هوشمندانه» و پویا برای مبارزه با تغییر آب و هوا کار خواهد کرد.

پرزيدنت اوباما شب گذشته در یک کنفرانس خبری شرکت کرد. وی از ۲۰ ژانویه که به عنوان نخستین رییس جمهوری سیاهپوست آمریکا وارد کاخ سفید شد، برنامه بلند پروازانه ای را به اجرا گذاشته است. او یک مجموعه ۷۸۷ میلیارد دلاری محرک های اقتصادی را از تصویب گذراند و طرح هایی را برای نجات صنایع بیمار مالی و اتومبیلسازی فاش کرد.

در حوزه های امنیت ملی و سیاست خارجی، رییس جمهوری دستور داد بازداشتگاه مظنونین تروریست در خلیج گوانتانامو بسته شود، و رویکرد آمریکا نسبت به جنگ در عراق و افغانستان را تغییر داد. آقای اوباما گام هایی برای بهبود چهره آمریکا در خارج برداشت، و از جمله به جهان اسلام و رقیبان سرسخت آمریکا، کوبا، ایران و ونزوئلا نزدیک شد.

رییس جمهوری در حالی وارد یکصدمین روز زمامداری خود می شود که درصد محبوبیت او در افکار عمومی از ۶۰ درصد بالاتر است، اما همچنین با چالش عمده دیگری روبرو است - شیوع بیماری آنفلوآنزای خوکی که تا کنون ده ها نفر را در مکزیک کشته است و به آمریکا و سراسر جهان گسترش پیدا می کند. آقای اوباما همچنین باسناتور آرلن اسپکتر، قانون گذار قدیمی جمهوریخواه ملاقات کرد. سناتور اسپکتر روز سه شنبه اعلام کرد که به حزب دموکرات ملحق می شود.

XS
SM
MD
LG